Trwa ładowanie...
d305u2f
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Chile, Brazylia i trzy inne kraje wycofały ambasadorów z Izraela

Chile, Peru i Salwador odwołały we wtorek swych ambasadorów z Tel Awiwu "na konsultacje" do kraju na znak protestu przeciwko nasileniu izraelskich operacji wojskowych w Strefie Gazy. W ubiegłym tygodniu uczyniły to samo Brazylia i Ekwador.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gaza po izraelskim nalocie
Gaza po izraelskim nalocie (PAP/EPA, Fot: Mohammed Saber)
d305u2f

Izrael wyraził w związku z decyzjami pięciu rządów krajów Ameryki Łacińskiej "głębokie rozczarowanie". "To poparcie dla organizacji terrorystycznej, jaką jest Hamas" - oświadczyło w ogłoszonym komunikacie izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

MSZ Chile, uzasadniając wycofanie ambasadora z Izraela, napisało w wydanym komunikacie: rząd chilijski "śledzi z wielkim zaniepokojeniem i smutkiem" operacje wojskowe Izraela na palestyńskim terytorium, ponieważ są to ataki, które oznaczają stosowanie zasady odpowiedzialności zbiorowej, "zbiorowe karanie ludności cywilnej Gazy" i stanowią "podeptanie elementarnych międzynarodowych norm humanitarnych".

Administracja prezydent Chile, przywódczyni Partii Socjalistycznej Michelle Bachelet, potępia wystrzeliwanie przez Hamas rakiet przeciwko Izraelowi, ale podkreśla, że "skala oraz intensywność izraelskich operacji w Strefie Gazy naruszają zasadę proporcjonalnego użycia siły", której przestrzeganie jest nieodzowne, aby uznać, że Izrael działa we własnej obronie.

d305u2f

Wspólnota Żydowska w Chile potępiła decyzję chilijskiego rządu w sprawie odwołania na konsultacje ambasadora z Izraela.

W Chile, które jako niestały członek wchodzi obecnie do Rady Bezpieczeństwa ONZ, istnieje największa wspólnota palestyńska poza granicami świata arabskiego. Liczy około 400 000 osób. W ogromnej większości są to katolickie rodziny palestyńskie, które w ubiegłym stuleciu wyemigrowały z ojczyzny.

d305u2f

Podziel się opinią

Share

d305u2f

d305u2f
Więcej tematów