Trwa ładowanie...
d1ct3um

Chicago: Nancy Kaszak ma przeciwnika

Kandydatka polskiego pochodzenia, Nancy Kaszak ubiegająca się o nominację Partii Demokratycznej do Kongresu zmierzy się w prawyborach w marcu 2002 roku z Rahmem Emanuelem, synem izraelskiego emigranta, byłym doradcą prezydenta Clintona, skutecznym zbieraczem funduszy kampanijnych dla byłego prezydenta oraz dla burmistrza Chicago Richarda M. Daley.

d1ct3um
d1ct3um

Emanuel ogłosił oficjalnie swoją kandydaturę w ostatnią niedzielę, kończąc w ten sposób wielomiesięczne spekulacje odnośnie swoich planów politycznych. br>
Emanuel - w odróżnieniu od Nancy Kaszak, byłej posłanki stanowej i byłej kandydatki do Kongresu USA - nigdy nie ubiegał się o wybieralne stanowisko.

  1. letni Emanuel urodził się w Chicago. Z racji swojego pochodzeenia ma podwójne obywatelstwo amerykańsko-izraelskie. Jego ojciec z zawodu pediatra wyemigrował do USA w latach 50.

Do wyścigu przystępuje on z funduszem wyborczym na kwotę 700 tys. dol. Zamierza uzbierać 1.1 mln dol. w kampanii na kongresmana 5 okręgu.

Kaszak posiada na razie na koncie wyborczym około 200 tys. dolarów.

d1ct3um

Kaszak i Emanuel są jak dotychczas jedynymi oficjalnymi kandydatami na miejsce kongresmana Roda Blagojevicha, który ubiega się o demokratyczną nominację na urząd gubernatora.

Nad przystąpieniem do wyścigu zastanawiają się: Pete Dagher, b. doradca prezydenta Clintona oraz radni Tom Allen i Bernard Hansen.

O republikańską nominację na urząd kongresmana 5 okręgu ubiega się Eugene Urbaszewski, właściciel biura sprzedaży nieruchomości i ubezpieczeń, były przewodniczący Komitetu Ocalenia Kościoła Matki Boskiej Anielskiej.

Ogłaszając swoją kandydaturę Emanuel przedstawił program wyborczy składający się z około 10 propozycji ustawodawczych. M.in. postulował rozszerzenie tzw. prawa Brady’ ego, a więc restrykcji dotyczących broni palnej tak, by obejmowały groźnych przestępców małoletnich oraz rozszerzenie federalnego prawa o niedyskryminacji na homoseksualistów (gejów i lesbijki).

d1ct3um

Zaproponował też zatrudnienie w całym kraju 100 tys. dodatkowych nauczycieli oraz uruchomienie programu robót publicznych pn. "Fundusz Budowy Ameryki". Nie powiedział, w jaki sposób zamierza sfinansować obydwie, kosztowne inicjatywy.

Działalność społeczną i polityczną rozpoczął Emanuel w 1984 r. podejmując pracę w kampanii wyborczej ówczesnego senatora Paula Simona (demokrata z Illinois) i w organizacji Illinois Public Action.

W 1989 r. pracował dla kampanii wyborczej burmistrza Richarda M. Daley. Doradcą prez. Clintona ds. polityki wewnętrznej został w 1992 roku. (ao/pr)

d1ct3um
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ct3um
Więcej tematów