Chcemy prostszych podatków, ale boimy się zmian
Polscy podatnicy oceniają system podatkowy
jako skomplikowany i niesprawiedliwy. Jednak nie chcą reformy
podatkowej. Chcieliby uproszczenia systemu podatkowego w sposób,
który nie naruszałby ich interesów ekonomicznych - wynika z
badania PBS DGA przeprowadzonego na zlecenie "Gazety Prawnej" i
CMS Cameron McKenna.
22.05.2006 | aktual.: 22.05.2006 11:28
Przyjęta w Polsce filozofia budowania systemu podatkowego w oparciu o zasadę zachowawczego fiskalizmu i instrumentalnego traktowania podatków jako środka do osiągania pozafiskalnych celów daje swój efekt. Podatnicy są sfrustrowani nie tyle faktem, iż muszą się dzielić z urzędem skarbowym swoimi pieniędzmi, ale tym, że zasady gry nie są jasne - podsumował wyniki sondażu prawnik CMS Cameron McKenna Arkadiusz Michaliszyn.
Z badań publikowanych przez gazetę wynika, że 78% podatników uważa, że urzędy skarbowe interpretują prawo na swoją korzyść.
Dziennik zwraca uwagę, że mimo to wcale nie jesteśmy przesadnymi zwolennikami uproszczeń. Świadczy o tym chociażby to, że 94% z nas chce mieć możliwość korzystanie z ulg. Najwięcej podatników chciałoby ulgi na zakup leków, z której dziś mogą korzystać tylko osoby niepełnosprawne oraz ulgi remontowej, którą właśnie zlikwidowano.
Według "Gazety Prawnej" z danych tych płyną oczywiste wnioski: rząd nie tylko musi w sposób radykalny uprościć przepisy podatkowe. Powinien także zastanowić się, co zrobić, żeby system ten stał się sprawiedliwy, a jego zasady zrozumiałe i akceptowane przez obywateli. (PAP)