Chcą zastąpić Mikołaja Pawlaka. Znamy nazwiska możliwych kandydatów na Rzecznika Praw Dziecka
Większość sejmowa zaczęła w czwartek rozmowy o wspólnym kandydacie na nowego Rzecznika Praw Dziecka, który zastąpi Mikołaja Pawlaka. Jak dowiaduje się Wirtualna Polska, największe szanse mają obecnie dr Konrad Ciesiołkiewicz, prof. Marek Konopczyński, a kandydatem społecznym jest dr Grzegorz Wrona.
Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica do poniedziałkowego popołudnia mają czas na zgłoszenie kandydatów na Rzecznika Praw Dziecka. Nowa koalicja dyskutuje nad wspólnym kandydatem. Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, spośród kandydatów największe szanse mają dr Konrad Ciesiołkiewicz oraz prof. Marek Konopczyński. Obaj podkreślają, że ostateczna decyzja nie zapadła, ale potwierdzają WP, że są gotowi zastąpić Mikołaja Pawlaka.
- Jestem do dyspozycji, jeśli tylko większość parlamentarna uzna, że to dobry pomysł. Czuję się zaszczycony głosami ważnych przedstawicieli środowisk, które uważają, że powinienem kandydować - mówi WP Ciesiołkiewicz. Z naszych informacji wynika, że jego kandydaturę wspierają m.in. przedstawiciele związani z blisko trzydziestoma organizacjami pozarządowymi.
Gotowość potwierdza też prof. Konopczyński. - Szereg organizacji dzieci i młodzieży, Komitety Korczakowskie oraz ponad 50 Dam i Kawalerów Orderu Uśmiechu popiera mnie i to jest fakt. Jestem gotów do podjęcia się misji, bo uważam, że urząd Rzecznika Praw Dziecka wymaga odnowy i działań na rzecz praw wszystkich dzieci. Myślę, że moje kompetencje i doświadczenie byłyby gwarantem odbudowania autorytetu tego urzędu. Jeśli tylko los da mi taką możliwość, jestem gotowy - mówi w rozmowie z WP.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak unieważnić wyrok TK? Może być ich więcej
Kim są kandydaci?
Konrad Ciesiołkiewicz to psycholog, wychowawca, instruktor harcerski, ale także w latach 2005-2006 były rzecznik rządu PiS Kazimierza Marcinkiewicza. Po odejściu z polityki od 2008 r. związany zawodowo z Orange Polska, a od ponad dwudziestu lat z licznymi organizacjami pozarządowymi. To absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych UKSW, psychologii na Uniwersytecie SWPS oraz doktor nauk społecznych na w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Ma dwoje dzieci, jest żonaty z Brygidą Grysiak, zastępczynią redaktora naczelnego TVN24.
Jak dowiaduje się WP, Ciesiołkieiwcz przygotował szczegółowy plan działań na pierwsze 100 dni RPD, jeśli zostałby wybrany. Obejmuje on m.in. złożenie zawiadomień do prokuratury ws. nacisków na komisję ds. przeciwdziałania pedofilii, które miały na celu zablokowanie jej prac. Ciesiołkiewicz chciałby również kontroli w celu wyjaśnienia wstrzymania finansowania telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116111. Proponuje również Białą Księgę działań pracowników Radia Szczecin i innych redakcji w sprawie ujawnienia danych osobowych Mikołaja Filiksa w celu politycznej walki.
Profesor Marek Konopczyński to pedagog resocjalizacyjny, członek Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk. W latach 1992-95 był dyrektorem departamentu opieki, wychowania i kultury fizycznej w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, stopień doktora w zakresie pedagogiki zdobył na Uniwersytecie Warszawskim. Habilitował się na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w roku 2007. 14 sierpnia 2014 roku otrzymał tytuł naukowy profesora.
W 2021 roku prof. Konopczyński miał być koncyliacyjnym kandydatem partii Porozumienie Jarosława Gowina na Rzecznika Praw Obywatelskich podczas piątej próby wyłonienia następcy Adama Bodnara. Naukowiec wycofał swoją kandydaturę po tym, jak PiS zapowiedziało, że nie udzieli mu poparcia.
Społecznym kandydatem na RDP jest Grzegorz Wrona. To doktor nauk prawnych, certyfikowany specjalistą i superwizor z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. "Od 20 lat zajmuje się aktywną pracą na rzecz osób doznających przemocy jako konsultant w ośrodkach pomocy społecznej, ośrodkach interwencji pomocowej oraz organizacjach pozarządowych. Pracował w Biurze Rzecznika Praw Dziecka gdzie m.in. pełnił obowiązki dyrektora zespołu ds. społecznych i prawa administracyjnego" - czytamy w petycji opublikowanej na stronie petycje online, gdzie podpisało się ponad 1100 osób.
Jak informowaliśmy w WP, rozpoczęcie procedury zgłaszania kandydatów na Rzecznika Praw Dziecka to jedna z pierwszych informacji przekazanych klubom przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię.
"W związku z upływem w dniu 14 grudnia 2023 r. kadencji Rzecznika Praw Dziecka Pana Mikołaja Pawlaka, oraz w związku ze zmianą kadencji Sejmu wyznaczyłem termin na składanie wniosków w sprawie kandydatur na Rzecznika Praw Dziecka" - czytamy w dokumencie.
Nasi rozmówcy z większości sejmowej podkreślają, że obecny rzecznik Mikołaj Pawlak "może się pakować".
Patryk Michalski, dziennikarz Wirtualnej Polski