Trwa ładowanie...
monte cassino

Chcą rozpocząć produkcję piwa w pobliżu cmentarza na Monte Cassino. Ambasada RP protestuje

Dzierżawca terenu niedaleko polskiego cmentarza na Monte Cassino zamierza uruchomić tam produkcję piwa. Polska ambasada interweniowała w tej sprawie u opata klasztoru benedyktynów, będącego właścicielem gruntów, a w przyszłym tygodniu przedstawi sprawę wicepremierowi Włoch.

Share
Chcą rozpocząć produkcję piwa w pobliżu cmentarza na Monte Cassino. Ambasada RP protestuje
Źródło: Shutterstock.com, fot: Francesca Sciarra
d1l7ie3

Charge d’affaires Agnieszka Hoppen-Klikowicz w rozmowie z Polskim Radiem podkreśliła, że dzierżawca złamał złożone dwa lata temu w sprawie produkcji piwa obietnice. Dodała, że dla strony polskiej nie do przyjęcia jest nazwa piwa "Montecassino" i domaga się sporządzenia aneksu do umowy o dzierżawę.

Strona polska domaga się, aby zostały w nim zawarte gwarancje swobodnego dostępu do cmentarza i pomników oraz zakaz działalności mogącej naruszać godność tego miejsca. Oficjalny protest w tej sprawie zapowiada również Związek Polaków we Włoszech.

d1l7ie3

Bitwa o Monte Cassino jest uznawana za jedną z najzacieklejszych i najbardziej krwawych batalii II wojny światowej. Cassino oraz trzy sąsiednie wzgórza stanowiły kluczową pozycję obronną niemieckiej linii Gustawa, która strzegła drogi z Neapolu, skąd przesuwali się alianci, do Rzymu. Klasztor i wzgórze Monte Cassino zdobyli 18 maja 1944 roku żołnierze 2. Korpusu Polskiego, przełamując obronę elitarnych niemieckich dywizji. Bitwa trwała ponad 5 miesięcy i zginęło w niej 924 Polaków.

Źródło: Polskie Radio

Zobacz także: Parawany opanowały polskie plaże. "Wbijają klapkiem, piwem, czymkolwiek"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1l7ie3

Podziel się opinią

Share
d1l7ie3
d1l7ie3
Więcej tematów