Trwa ładowanie...
święta
28-12-2005 19:15

Chanukowe światło przed Pałacem Kultury i Nauki

Przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie zapłonęły wieczorem chanukowe lampki. Zapalił je naczelny rabin Szwajcarii Abraham Yafe Schlezinger w obecności sekretarza Warszawy Mirosława Kochalskiego.

Chanukowe światło przed Pałacem Kultury i NaukiŹródło: PAP
d2tdhbx
d2tdhbx

Dziewięć lamp oliwnych umieszczonych zostało na kilkumetrowej konstrukcji w formie żydowskiego świecznika - menory.

Środa jest czwartym z ośmiu dni Chanuki - żydowskiego święta światła, obchodzonego na pamiątkę zwycięstwa żydowskiego rodu Machabeuszy nad wywodzącymi się z Syrii Seleucydami w 165 roku p.n.e. i poświęcenia świątyni jerozolimskiej. (Chanuka - to po hebrajsku "poświęcenie".)

Po zwycięstwie Machabeusze zapalili w świątyni wielką menorę - specjalny świecznik; oliwy wystarczyło tylko na jeden dzień, ale menora paliła się aż osiem dni - do czasu, gdy uzyskano nową, odpowiednio czystą oliwę. Machabeusze uznali to za cud. Od tamtego czasu Żydzi obchodzą Chanukę jako święto światła i święto radości.

To cud, że dziś możemy zapalać świece w Warszawie, gdzie jeszcze 60 lat temu były przygotowywane groby dla Żydów - powiedział rabin Schlezinger. Zaapelował do Żydów, aby nie ukrywali swojej tożsamości.

d2tdhbx

Przed PKiN przybyło kilkadziesiąt osób, w tym m.in. przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Piotr Kadlcik oraz przedstawiciele ambasady Izraela.

Piotr Kadlcik powiedział, że cieszy go, iż chanukowych uroczystości jest w Polsce coraz więcej.

W kalendarzu żydowskim Chanuka rozpoczyna się zawsze 25. dnia miesiąca Kislew, w tradycyjnym kalendarzu jego obchody wypadają od listopada do grudnia i rokrocznie przybliżają się lub oddalają od Bożego Narodzenia. W tym roku Chanuka zbiegła się ze świętami Bożego Narodzenia.

Publiczne zapalanie chanukowych świateł w różnych miastach na świecie zapoczątkowała około 50 lat temu organizacja Chasad Lubawitch (stworzona przez chasydów z Lubawicz).

d2tdhbx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tdhbx
Więcej tematów