Trwa ładowanie...

CETA wisi na włosku; Juncker zapowiada kolejne negocjacje na piątek

• Nieudane czwartkowe negocjacje ws. CETA
• Przyszłość tego porozumienia jest bardziej niepewna niż kiedykolwiek
• Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zapowiada dalsze negocjacje

CETA wisi na włosku; Juncker zapowiada kolejne negocjacje na piątekŹródło: PAP/EPA, fot: OLIVIER HOSLET
d3zbvqq
d3zbvqq

- Mamy jutro rano kolejne rozmowy, aby doprowadzić to ważne przedsięwzięcie do dobrego zakończenia. Powtarzam, że potrzebujemy tego porozumienia handlowego z Kanadą. To najlepsza umowa jaką kiedykolwiek wynegocjowaliśmy - powiedział na konferencji prasowej po zakończeniu pierwszego dnia szczytu UE w nocy z czwartku na piątek Juncker.

Jak podkreślił nie mógł wziąć udziału w całej Radzie Europejskiej, bo brał udział w równoległych rozmowach z Kanadą i rządem Walonii o CETA. Na negocjacje z władzami belgijskiego regionu, przez którego sprzeciw CETA zawisła na włosku do Brukseli przyjechał minister odpowiadający za handel zagraniczny Kanady.

Walonia podtrzymała w czwartek wieczorem swój sprzeciw wobec CETA. Z tego powodu bez porozumienia zakończyło się nadzwyczajne spotkanie ambasadorów państw UE w sprawie tego porozumienia.

Juncker podkreślił, że jeśli UE nie będzie w stanie sfinalizować umowy z Kanadą, nie wyobraża sobie jak mogłaby zawierać umowy handlowe z innymi częściami świata. "Mam nadzieję, że dziś w nocy lub jutro rano będziemy w stanie przekonać wszystkie zainteresowane strony, by dały swoją zgodę na to porozumienie" - powiedział.

d3zbvqq

Jak relacjonował KE dała rządowi Walonii instrument interpretacyjny, który ma być dołączony do umowy. Wcześniej mówiono o deklaracji, co zdaniem krytyków CETA poddawałoby w wątpliwość wiążącą moc zapisów w niej zawartych.

Rząd federalny Belgii potrzebuje zgody regionów i wspólnot językowych kraju, by podpisać umowę między Unią a Kanadą. Sprzeciw liczącej nieco ponad 3 mln mieszkańców francuskojęzycznej Walonii grozi fiaskiem CETA.

Jak relacjonował unijny dyplomata w instrumencie interpretacyjnym do CETA zapisano, że umowa nie może mieć wpływu na regulacje dotyczące spraw społecznych, jak np. ochrona praw pracowniczych czy ubezpieczenia. To jednak okazało się niewystarczające, by zmienić nastawienie władz Walonii.

W piątek ma zebrać się parlament tego regionu i nie jest wykluczone, że w tym dniu po południu ponownie spotkają się ambasadorowie państw unijnych. CETA ma być tematem piątkowych obrad szczytu UE.

d3zbvqq

Jeżeli przed końcem obrad przywódców udałoby się znaleźć wyjście z impasu, to mogliby oni dać zielone światło do podpisania przez Unię umowy z Kanadą 27 października.

Wynegocjowane w 2014 r. Całościowe Gospodarcze i Handlowe Porozumienie UE-Kanada (CETA) proponuje zniesienie niemal wszystkich ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami między Unią Europejską a Kanadą. Tymczasowe stosowanie umowy, na które mają się zgodzić państwa UE, ma dotyczyć relacji handlowych. Do czasu zatwierdzenia przez wszystkie kraje członkowskie zawieszona będzie inwestycyjna część porozumienia.

Umowa budzi spore kontrowersje i protesty niektórych środowisk, obawiających się osłabienia praw pracowniczych, standardów ochrony środowiska i bezpieczeństwa żywności czy też wzmocnienia wpływów wielkich korporacji.

d3zbvqq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zbvqq
Więcej tematów