Trwa ładowanie...

Cesarz Japonii Akihito zamierza abdykować. Władzę przejmie jego syn, książę Naruhito

• Cesarz Akihito poinformował, że w ciągu kilku lat zakończy swoje panowanie
• Władzę ma przejąć jego 56-letni obecnie syn, książę Naruhito

Cesarz Japonii Akihito zamierza abdykować. Władzę przejmie jego syn, książę NaruhitoŹródło: PAP/EPA, fot: FRANCIS R. MALASIG
d2psjoq

Cesarz Japonii Akihito wyraził zamiar zakończenia swojego panowania. Poinformowały o tym źródła rządowe w Tokio. Cesarz Akihito ma poważne problemy zdrowotne.

Według japońskiej telewizji publicznej, o zamiarze takim Akihito poinformował swoich najbliższych współpracowników. Według tych źródeł, w ciągu najbliższych lat cesarz zamierza przekazać tron swojemu synowi, 56-letniemu księciu Naruhito.

Cesarz Akihito w ostatnich latach miał problemy ze zdrowiem. Jak informuje NHK cesarz wyraził wolę ustąpienia z tronu w ciągu najbliższych lat, nie podając przyczyn tej decyzji. Podczas 27 lat panowania Akihito musiał stawić czoła niełatwym kartom historii związanym z zaangażowaniem Japonii w II wojnę światową i kolonialnym zapędom jego ojca, cesarza Hirohito.

d2psjoq

Obecny Cesarz Japonii ma ponad 82 lata. Jego panowanie rozpoczęło się 27 lat temu, 7 stycznia 1989 roku. Prawdopodobnie zamiar ustąpienia z urzędu jest związany z podeszłym wiekiem i pogarszającym się stanem zdrowia władcy.

Jeśli dojdzie do abdykacji, pierwszym w kolejności do sukcesji jest 56-letni obecnie książę Naruhito. Akihito cieszy się ogromną popularnością wśród Japończyków. Był pierwszym przedstawicielem cesarskiego rodu w Japonii, którego wybranką serca była osoba spoza arystokracji.

Cesarz Akihito jest synem cesarza Hirohito, który panował w latach 1926 - 1989.

d2psjoq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2psjoq
Więcej tematów