Cerkiew prawosławna: religia obowiązkowa w szkołach
Bułgarska Cerkiew prawosławna opowiedziała się za wprowadzeniem w szkołach średnich obowiązkowego nauczania
religii.
Na konferencji prasowej w Sofii członkowie Świętego Synodu oświadczyli, że religia powinna zostać wprowadzona w nowym roku szkolnym, zaczynającym się w Bułgarii 15 września.
Koncepcja Cerkwi przewiduje nauczanie przedmiotu, który dawałby ogólną wiedzę o religiach na świecie - prawosławiu, katolicyzmie i islamie. Stanowisko Świętego Synodu zostało uzgodnione z Kościołem katolickim w Bułgarii i głównym muftim. Według ich wspólnego stanowiska nauka religii powinna trwać od pierwszej do ostatniej (12.) klasy.
Obecnie religia jest w bułgarskich szkołach przedmiotem fakultatywnym. Wprowadzono go połowie lat 90. Na lekcje uczęszcza ok. 14 tysięcy dzieci i młodzieży.
Ministerstwo Oświaty powołało w końcu 2007 roku Społeczną Radę, z historykiem Georgim Bakałowem na czele, której zadaniem było opracowanie koncepcji miejsca religii w programie szkolnym.
Przeciwko wprowadzeniu religii w szkole wystąpiło stowarzyszenie rodziców dzieci w wieku szkolnym, wyrażając obawę, że program jest i tak przeładowany, a nauka religii nie przyda się młodym Bułgarom w praktyce życiowej.
Znany socjolog Andrej Rajczew, szef bułgarskiej filii Instytutu Gallupa, wyraził opinię, że dla dzieci pożyteczniejsza byłaby nauka języków obcych i posługiwania się komputerem.
Minister oświaty Daniel Wyłczew, który spotkał się w środę z przedstawicielami Świętego Synodu, powiedział, że sprawa nie jest przesądzona, a wprowadzenie obowiązkowych lekcji religii wymaga gruntownej zmiany całego programu szkolnego i szerokiej dyskusji społecznej. (mg)
Ewgenia Manołowa