ŚwiatCerkiew krytykowana za stanowisko ws. ikony kazańskiej

Cerkiew krytykowana za stanowisko ws. ikony kazańskiej

Dziennik "Moskowskij Komsomolec" krytykuje we
wtorek Cerkiew prawosławną za odmowę przyjęcia z rąk papieża
kopii ikony Matki Boskiej Kazańskiej, która znajduje się w
apartamentach Jana Pawła II.

Dzień wcześniej rosyjski Kościół prawosławny wydał oświadczenie, w którym podkreśla, że zwrot ikony nie może być pretekstem do wizyty Jana Pawła II w Rosji, i deprecjonuje jej wartość jako dzieła sztuki.

"Moskowskij Komsomolec" pisze, że gdy tylko pojawiła się idea zwrotu ikony i specjalnego postoju papieża w Kazaniu przed jego sierpniową pielgrzymką do Mongolii, "ultraprawosławni od razu podnieśli krzyk o katolickiej ekspansji".

Dziennik twierdzi, że niezależnie od tego, iż papieska ikona nie jest oryginałem słynącego z cudów obrazu z XVI wieku, lecz jego XVIII-wieczną kopią, to jej wartość - także religijna - jest niepodważalna.

"Istnienie (na ikonie) drugiej szaty obrazu i kamieni (szlachetnych) świadczy o tym, że obraz był słynący z cudów: to dlatego właśnie jego posiadacze tak troskliwie go ozdabiali" - pisze moskiewski dziennik i apeluje, by nie odrzucać daru Jana Pawła II.

Cerkwi prawosławnej gazeta radzi z kolei, by postarała się o zwrot innych ikon, które w czasach bolszewickich znalazły się na Zachodzie.

"Cerkiewna dyplomacja nie ma jednak na to czasu, ona już ugrzęzła w polemice z katolikami. Katolikami, którzy sprzyjają zwrotowi rosyjskich zabytków" - komentuje "Moskowskij Komsomolec".

jo/ kan/ mw/

Źródło artykułu:PAP
papieżwatykanreligia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)