Ceny warzyw szaleją. Nawet trzykrotny wzrost
Wciąż najbardziej drożeją warzywa i owoce. To wzrost z roku na rok aż o 10 proc. Niektóre z warzyw tylko w ciągu ostatnich 10 dni podrożały aż trzy razy.
11.10.2024 | aktual.: 11.10.2024 17:09
Codzienne zakupy podrożały we wrześniu średnio o 4,9 proc. wobec września ub.r.; najbardziej, o ponad 10 proc. zdrożały warzywa i owoce – wynika z opublikowanego w środę raportu UCE Research. Tańsze są produkty sypkie - m.in. cukier, sól i mąka.
Jak przekazano w raporcie "Indeks cen w sklepach detalicznych" autorstwa UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito, we wrześniu br. ceny w sklepach detalicznych wzrosły średnio o 4,9 proc. rok do roku. "Dla porównania (wyniki wyliczone wg tej samej metodologii), w sierpniu codzienne zakupy podrożały rdr. o 4,3 proc., a w lipcu – o 3,9 proc. rdr. Do tego wyraźnie widać, że dynamika podwyżek rośnie stale już od kilku miesięcy" - zaznaczono w informacji.
Jak wskazuje "Wprost" ceny warzyw na rynku hurtowym w Broniszach poszły mocno w górę. "Tylko w ciągu ostatnich 10 dni karton cukinii zdrożał z 18 na 60 zł. Ceny pomidorów malinowych sięgają nawet 10 zł za kilogram" - czytamy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wzrost cen
Jak poinformowano, we wrześniu br. z 17 monitorowanych kategorii 13 wykazało jednocyfrowy wzrost (w sierpniu – 15, a w lipcu 11). Do tego dwa segmenty zaliczyły dwucyfrową podwyżkę - wcześniej odpowiednio – 1 i 2. "Prawdopodobnie do końca roku obserwowana tendencja nie ustąpi. Będzie dużo kategorii na plusie, gdyż w analogicznym okresie ub.r. ceny w poszczególnych kategoriach spadały" - podano.
Z informacji wynika, że we wrześniu najbardziej podrożały warzywa, średnio o 10,8 proc. rdr; w sierpniu były one na czwartym miejscu wśród największych wzrostów cen, a w lipcu – poza pierwszą dziesiątką. Poprzednio ich ceny wzrosły rdr o 6,3 proc., a w lipcu potaniały o 5,6 proc.
Zobacz także
Wyjaśniono, że na wzrost cen warzyw we wrześniu wpłynęła powódź, na skutek której zniszczonych zostało ok. 25 tys. ha terenów z produkcją roślinną. "Zakłócona została w pewnym stopniu podaż na rynku warzyw. W kolejnych miesiącach sytuacja powinna się ustabilizować. Jednak nie oznacza to, że ceny warzyw zaczną spadać" - podano.
Na drugim miejscu wśród najwyższych wzrostów cen znalazły się owoce z podwyżką w ujęciu rocznym o 10,1 proc.; jako powód wskazano również powódź. Na trzecim miejscu znalazły się napoje bezalkoholowe, których ceny wzrosły o 9,6 proc. Na kolejnych pozycjach znalazły się: słodycze i desery (wzrost o 8,6 proc. rdr.), pieczywo (wzrost 5,7 proc. rdr.), ryby (5,3 proc.), chemia gospodarcza (4,9 proc.) oraz nabiał (4,4 proc.).
Przeczytaj także:
Źródło: PAP/Wprost/sadyiogrody.pl