Trwa ładowanie...

Ceny prądu mogą wzrosnąć. Nawet o 70 proc.

Ceny prądu dla gospodarstw domowych w 2023 roku mogą być wyższe nawet o 70 proc. - prognozują eksperci z Biura Maklerskiego Pekao. - Mamy do czynienia z sytuacją nadzwyczajną - podkreśla w rozmowie z "Faktem" Piotr Maciążek, ekspert rynku energetycznego StrefaInwestorow.pl.

Share
W 2023 r. wzrosną ceny prądu [zdj. ilustracyjne] W 2023 r. wzrosną ceny prądu [zdj. ilustracyjne] Źródło: PAP, fot: DAREK DELMANOWICZ
d2bpp8a

Ceny energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii przebiła właśnie psychologiczną barierę 1000 zł za megawatogodzinę. Poziom ten jeszcze niedawno wydawał się niemożliwy do przekroczenia.

Jak ocenia w rozmowie z "Faktem" Piotr Maciążek, ekspert rynku energetycznego StrefaInwestorow.pl., "mamy do czynienia z sytuacją nadzwyczajną", spowodowaną wieloma czynnikami. Najistotniejszym jest rosyjska inwazja na Ukrainę i związana z tym niepewność na rynku energii.

W związku z tym niedługo musimy się spodziewać wyższych cen w sklepach, restauracji czy u fryzjera. – Wiele biznesów ma duży udział energii w kosztach produkcyjnych i one będą musiały przełożyć się na wzrost cen produktów finalnych – mówi Maciążek.

Zmiany w PiS? Fogiel o szczegółach

Natomiast eksperci z biura maklerskiego Pekao prognozują, że "jeśliby taki poziom cen utrzymał się w kolejnej części roku, ceny energii elektrycznej w taryfie G [dla gospodarstw domowych - przyp. red."Faktu"] w 2023 powinny wzrosnąć o ok. 70 proc."

d2bpp8a

Niepewność na rynku energetycznym

Jak podkreśla Maciążek, optymistyczna nie jest również prognoza dla rynku energetycznego na drugą połowę roku. - Dodatkowo embargo na rosyjski węgiel stwarza na polskim rynku lukę rzędu 11 milionów ton węgla, przy czym 5 milionów ton to jest węgiel potrzebny dla sektora ciepłowniczo - komunalnego. Natomiast zakręcony Polsce przez Rosję kurek z gazem i prawdopodobieństwo, że to samo może spotkać także Niemcy, powoduje jeszcze większą niepewność na rynku energetycznym i winduje ceny - mówi ekspert w rozmowie z dziennikiem. W związku w przyszłym sezonie możemy spodziewać się wyższych cen za ogrzewanie.

Źródło: Fakt

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2bpp8a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bpp8a
d2bpp8a
Więcej tematów