Trwa ładowanie...
d122cwp

Centralna Rada Żydów ostrzega przed AfD. "Nie wchodźcie z nimi w koalicje"

Przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech dostrzega radykalizację w szeregach Alternatywy dla Niemiec (AfD). Mając na uwadze nadchodzące wybory do landtagów, przestrzegł przed zawiązywaniem koalicji z tą partią.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
AfD jest oskarżana o prawicowy ekstremizm
AfD jest oskarżana o prawicowy ekstremizm (East News)
d122cwp

"Mam wrażenie, że część AfD staje się coraz bardziej populistyczna. Wystarczy prześledzić debaty wewnątrz tej partii, by poczuć niepokój: nie idą w kierunku umiarkowania, lecz raczej stają się coraz gorsze", powiedział Josef Schuster w rozmowie z "Welt am Sonntag".

Jak podkreślił: "AfD jest moim zdaniem o wiele bardziej związana z prawicowym ekstremizmem niż to pokazuje na zewnątrz. Podsyca strach oraz wspiera klimat wykluczenia mniejszości".

d122cwp

Nie spoglądać na prawo

Nawiązując do zaplanowanych na 1. września wyborów do landtagów (parlamentów krajów związkowych) w Saksonii oraz Brandenburgii, Josef Schuster dodał: „Usilnie przestrzegam wszystkie partie przed wchodzeniem z AfD w koalicję”.

Zobacz także: Burza wokół Marka Kuchcińskiego. Marszałek w ogniu krytyki liderki Platformy

Już nawet rząd mniejszościowy tolerujący AfD oznaczałby, że taka koalicja "podczas podejmowania decyzji nieustannie musiałaby spoglądać także na prawo, by przeżyć”.

d122cwp

"Dla mnie oznaczałoby to zwiastun tego, że któraś z partii demokratycznych prędzej czy później weszłaby w sojusz z AfD”, zaznaczył w rozmowie z "Welt am Sonntag".

Josef Schuster przypomniał, że w Niemczech ostatnio mnożą się przypadki aktów antysemityzmu. „AfD łączy te wydarzenia z populistyczną propagandą, by ogólnie podburzać przeciwko mniejszościom, a tym samym ostatecznie jątrzy także przeciwko Żydom”.

Żyć zgodnie z wartościami kraju

W stosunku do aktów antysemityzmu wiązanych z islamizmem nie chodzi jedynie o zwalczanie niechęci do Żydów, tłumaczył Przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech. "Tu chodzi o to, by wszyscy ludzie, którzy przyjeżdżają do Niemiec, żyli według naszych wartości, uznawali równość kobiet i mężczyn, zwracali się przeciwko każdej formie antysemityzmu i rasizmu, szanowali państwo prawa i akceptowali zróżnicowanie orientacji seksualnych. Propagowanie takiego systemu wartości jest podstawą wszystkich działań zmierzających do integracji", podkreślił Josef Schuster.

d122cwp

Przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech opowiedział się też za tym, by w muzeach powstałych na miejscu obozów koncentracyjnych wycieczki były oprowadzane także w języku arabskim. Przypomniał, że pomysł ten już rozważany jest w miejscu pamięci na terenie byłego obozu Flossenbürg w Bawarii. Zdaniem Josefa Schustera, idea ta powinna zostać rozpowszechniona.

Przeczytaj także: Kolejny atak na Żyda w Berlinie
Przeczytaj także: Seehofer o syryjskich uchodźcach spędzających urlop w Syrii

Podziel się opinią

Share

d122cwp

d122cwp
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów