Centrala krajowego systemu powiadamiania ratunkowego będzie w Radomiu
Prawdopodobnie 1 stycznia 2009 roku ruszy w
Radomiu Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR), obsługujące całe
województwo mazowieckie. Będzie się tam też mieścić Centrum
Nadzoru i Monitoringu wszystkich 16 CPR-ów, tworzących
ogólnopolski system obsługi zgłoszeń alarmowych na numer 112.
Jak powiedział dyrektor departamentu zarządzania kryzysowego i spraw obronnych MSWiA Zenon Sobejko, prace nad radomskim CPR są najbardziej zaawansowane ze wszystkich tego typu placówek powstających w Polsce.
Województwo mazowieckie znacznie wyprzedza pozostałe, bo CPR w Radomiu jest już prawie gotowy. W innych województwach centra są dopiero na etapie projektowania - powiedział Sobejko.
Zaznaczył, że w najbliższym czasie uruchomione zostaną pieniądze z rezerwy celowej Ministerstwa Zdrowia, co umożliwi dalsze prace nad budowaniem spójnego systemu powiadamiania ratunkowego.
CPR w Radomiu powstał w ramach rozbudowy i adaptacji istniejącego już obiektu straży pożarnej. Obecnie inwestycja jest już prawie zakończona pod względem budowlanym. Budynek wyposażono w zasilanie stałe i awaryjne, klimatyzację, urządzenia przeciwpożarowe.
Teraz czeka nas cały zakres działań związanych z teleinformatyką, czyli wyposażenie w stacje robocze, serwery, centrale telefoniczne i oprogramowanie - wyjaśnił Wojciech Dyrda z departamentu zarządzania kryzysowego i spraw obronnych w MSWiA.
Sobejko podkreślał, że w radomskim CPR znajdować się będzie także "serce" systemu, czyli Centrum Nadzoru i Monitoringu wszystkich CPR funkcjonujących w pozostałych 15 województwach. Koszt całej inwestycji przekroczy 15 mln zł. Zapowiedział, że zanim radomski CPR ruszy, przeszkolonych zostanie około 200 osób, które znajdą tam prace w charakterze operatorów.
Wicewojewoda mazowiecki Dariusz Piątek, podkreślił, że pracę w centrum mogą znaleźć też osoby niepełnosprawne, gdyż placówka w Radomiu przystosowana jest do ich potrzeb.
Według Sobejki, proces szkolenia operatorów jest złożony. W Szwecji przygotowanie operatora do pracy trwa pół roku. Musi on posiadać wiedzę z dziedziny ratownictwa medycznego oraz z zakresu działań policyjnych - stwierdził.
Jego zdaniem, ważną umiejętnością pracowników CPR będzie też znajomość języków obcych. Musimy być przygotowani, by każdy podróżujący po terenie Polski obcokrajowiec, w razie wypadku natychmiast otrzymał pomoc - wyjaśnił Sobejko.
Według niego, 1 stycznia 2009 roku to także realny termin, kiedy na terenie Mazowsza dzwoniąc na numer 112 z telefonu komórkowego dodzwonimy się bezpośrednio do CPR w Radomiu. Nie wykluczamy jednak dalszego funkcjonowania tzw. dziewiątek (telefonów alarmowych policji, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego). One jeszcze przez lata będą działać, obok telefonu 112 - dodał Sobejko.
Zgodnie z planem do końca 2010 roku w Polsce powinien powstać krajowy system obsługi zgłoszeń alarmowych na numer 112. System ten będzie oparty na 16 wojewódzkich centrach obsługi zgłoszeń alarmowych, czyli Centrach Powiadamiania Ratunkowego. CPR będzie punktem przyjmowania i przekierowywania zgłoszeń alarmowych kierowanych na numer 112 do właściwej jednostki policji, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego.