Trwa ładowanie...
dy0o1pj

Cenny obraz zagrabiony w czasie wojny wróci do Polski

Jeden z obrazów Jacoba van Walscapelle
Do Polski wróci w niedzielę cenny obraz XVII-wiecznego holenderskiego malarza Jacoba van Walscapelle "Kwiaty w szklanym wazonie", zrabowany w czasie II wojny światowej z warszawskiego Muzeum Narodowego. Kupiony później przez Amerykanina - został zwrócony Polsce i przekazany na ręce przebywającego z wizytą w Waszyngtonie ministra spraw zagranicznych Władysława Bartoszewskiego.

dy0o1pj
dy0o1pj

Obraz Jacoba van Walscapelle był jednym z najcenniejszych z polskiej kolekcji XVII-wiecznego malarstwa niderlandzkiego. Dziś wartość dzieła szacuje się na przeszło milion dolarów. Osoba, która zdecydowała się przekazać je Polsce, chciała pozostać anonimowa. Min. Bartoszewski poinformował jedynie, że jest to dar amerykańskiego dyplomaty, który chciał w drobnej mierze zrekompensować straty, jakich doznała kultura polska. Obraz, który przyleci do Polski rządowym samolotem, będą eskortowali specjalnie wysłani do USA oficerowie Biura Ochrony Rządu.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraża wdzięczność i zadowolenie z faktu, iż jego właściciel po zapoznaniu się z zawiłymi dziejami obrazu zdecydował się na jego zwrot Polsce - podkreślił rzecznik MSZ, Grzegorz Dziemidowicz.

Min. Bartoszewski przywiezie też z Waszyngtonu 312 listów pianisty, kompozytora i męża stanu Ignacego Jana Paderewskiego. Listy przechował ostatni sekretarz Paderewskiego, Sylwin Strakacz; gdy zmarł - jego córka postanowiła przekazać archiwalia Bibliotekce Jagiellońskiej w Krakowie.

Dyrekcja Muzeum Narodowego nadal poszukuje około stu zagrabionych przez Niemców obrazów. Są wśród nich dzieła Rubensa, Francesco Guardiego i Jana Brueghla Starszego.

Jacob van Walscapelle (1644-1727) malował przede wszystkim owoce i kwiaty, przedstawione na charakterystycznym dla jego obrazów ciemnym tle. (kor)

dy0o1pj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dy0o1pj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj