Cenny obraz zagrabiony w czasie wojny wróci do Polski
Jeden z obrazów Jacoba van Walscapelle
Do Polski wróci w niedzielę cenny obraz XVII-wiecznego holenderskiego malarza Jacoba van Walscapelle "Kwiaty w szklanym wazonie", zrabowany w czasie II wojny światowej z warszawskiego Muzeum Narodowego. Kupiony później przez Amerykanina - został zwrócony Polsce i przekazany na ręce przebywającego z wizytą w Waszyngtonie ministra spraw zagranicznych Władysława Bartoszewskiego.
Obraz Jacoba van Walscapelle był jednym z najcenniejszych z polskiej kolekcji XVII-wiecznego malarstwa niderlandzkiego. Dziś wartość dzieła szacuje się na przeszło milion dolarów. Osoba, która zdecydowała się przekazać je Polsce, chciała pozostać anonimowa. Min. Bartoszewski poinformował jedynie, że jest to dar amerykańskiego dyplomaty, który chciał w drobnej mierze zrekompensować straty, jakich doznała kultura polska. Obraz, który przyleci do Polski rządowym samolotem, będą eskortowali specjalnie wysłani do USA oficerowie Biura Ochrony Rządu.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraża wdzięczność i zadowolenie z faktu, iż jego właściciel po zapoznaniu się z zawiłymi dziejami obrazu zdecydował się na jego zwrot Polsce - podkreślił rzecznik MSZ, Grzegorz Dziemidowicz.
Min. Bartoszewski przywiezie też z Waszyngtonu 312 listów pianisty, kompozytora i męża stanu Ignacego Jana Paderewskiego. Listy przechował ostatni sekretarz Paderewskiego, Sylwin Strakacz; gdy zmarł - jego córka postanowiła przekazać archiwalia Bibliotekce Jagiellońskiej w Krakowie.
Dyrekcja Muzeum Narodowego nadal poszukuje około stu zagrabionych przez Niemców obrazów. Są wśród nich dzieła Rubensa, Francesco Guardiego i Jana Brueghla Starszego.
Jacob van Walscapelle (1644-1727) malował przede wszystkim owoce i kwiaty, przedstawione na charakterystycznym dla jego obrazów ciemnym tle. (kor)