Trwa ładowanie...
d4b369u
30-09-2004 13:30

CBŚ zajmie się sprawą eksplozji w biurowcu Kolmeksu


Centralne Biuro Śledcze pod nadzorem
Prokuratury Okręgowej w Warszawie będzie prowadzić śledztwo w
sprawie środowej eksplozji ładunku wybuchowego w biurowcu firmy
Kolmex na warszawskiej Woli - poinformował rzecznik
prokuratury Maciej Kujawski.

d4b369u
d4b369u

Dodał, że sprawę będzie nadzorować wydział ds. przestępczości zorganizowanej prokuratury okręgowej.

Także Zbigniew Matwiej z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji potwierdził w rozmowie z PAP, że CBŚ przejęło formalnie sprawę eksplozji od Komendy Stołecznej Policji i prawdopodobnie jeszcze dzisiaj przejmie całość materiałów jej dotyczących.

Jak dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do śledztwa, dotychczas przesłuchano już niektórych członków zarządu spółki i kierownictwa, a także pracowników, którzy byli w pobliżu miejsca eksplozji. Policja czeka też na wyniki ekspertyzy pirotechnicznej, która określi rodzaj ładunku i jego ilość.

Funkcjonariusze zapoznają się też z nagraniami z kamer znajdujących się wewnątrz budynku.

d4b369u

Do eksplozji ładunku wybuchowego doszło w środę po południu na siódmym piętrze siedziby Kolmeksu. Ładunek został podłożony na korytarzu - jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do uczestników akcji ratowniczej - w pobliżu biura prezesa. Ogłuszony został jeden z pracowników firmy, ok. 300 osób z Kolmeksu i dwóch okolicznych kamienic ewakuowano. Ładunek prawdopodobnie znajdował się w torbie. Na miejsce eksplozji przyjechali m.in. wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Andrzej Brachmański i wojewoda mazowiecki Leszek Mizieliński.

Tego samego dnia doszło do drugiej eksplozji, tym razem w domku letniskowym należącym do właścicieli spółki, w miejscowości Nowy Radzic, w Lubelskiem.

Jak poinformowała czwartkowa "Rzeczpospolita", Kolmeksem i działalnością jego prezesa Jana Błaszczuka interesowała się m.in. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Rzeczniczka Agencji Magdalena Stańczyk odmówiła komentarza w tej sprawie.

d4b369u

Kolmex był m.in. jedną ze spółek wymienionych w lipcu tego roku w informacji NIK "o wynikach wybranych, doraźnych kontroli przekształceń własnościowych spółek Skarbu Państwa i samorządu terytorialnego". NIK w latach 2001-2003 wykryła w Kolmeksie "zjawiska korupcjogenne", polegające na zatrudnianiu urzędników, którzy wcześniej pracowali w administracji państwowej i odpowiadali za sprawy związane z prywatyzacją. Według czwartkowej "Rzeczpospolitej" NIK ustalił też, że Błaszczuk przejął kilkanaście spółek należących do Skarbu Państwa. Budżet miał stracić na tym ponad 40 mln zł, kolejne 330 mln zł - jak doniosła gazeta - straciły przejęte firmy.

Jak doniosła "Rzeczpospolita", większość tych niekorzystnych prywatyzacji została przeprowadzona, gdy ministerstwem Skarbu Państwa kierował Wiesław Kaczmarek. Według gazety, jeden z obecnych szefów Kolmeksu Jan Chaładaj (były poseł SLD, któremu warszawska prokuratura zarzuca poświadczenie nieprawdy w związku z głosowaniem w Sejmie za nieobecnego posła w sprawie wotum nieufności dla ministra infrastruktury Marka Pola) w latach 90. był bliskim współpracownikiem Kaczmarka, pełniąc funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki.

d4b369u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b369u
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj