CBOS: źle oceniamy rząd
Ponad połowa (54%) badanych przez CBOS źle ocenia działalność rządu Leszka Millera. Pozytywną ocenę daje działalności rządu 26%, 20% nie potrafi wyrazić opinii - wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.
Również ponad połowa (58%) respondentów CBOS uważa, że polityka obecnego rządu nie stwarza szansy na poprawę sytuacji gospodarczej kraju. Przeciwnego zdania jest 25% badanych, a 17% nie ma zdania na ten temat.
Według badań CBOS 33% respondentów jest zadowolonych z tego, że na czele rządu stoi Leszek Miller. Swoje niezadowolenie wyraziło 44% ankietowanych, a 23% nie potrafiło zająć stanowiska w tej sprawie. W styczniu było to odpowiednio 35, 41 i 24%.
14% badanych przyjęłoby z niezadowoleniem ustąpienie obecnego rządu. Z zadowoleniem - 18% respondentów, a 12% nie potrafiło zająć stanowiska w tej sprawie. Ponad połowa (56%) ankietowanych ustąpienie rządu przyjęłaby z obojętnością.
Z badań CBOS wynika też, że zwolennikiem obecnego rządu (to pytanie w sondażu CBOS jest odrębne od pytania o ocenę działalności rządu) jest 28% respondentów - bez zmian od trzech miesięcy, zaś 35% jest mu przeciwne. Prawie tyle samo (34%) badanych wyraziło stosunek obojętny wobec rządu, a 4% nie potrafiło zająć stanowiska. CBOS informuje, że od grudnia liczba niezadowolonych z rządu zwiększa się - zmniejsza się natomiast odsetek osób wobec rządu obojętnych.
Z badań CBOS wynika, że działalność opozycji w parlamencie dobrze ocenia 26% respondentów, negatywnie - 42% ankietowanych, a 32% nie umiało zająć stanowiska w tej kwestii. CBOS stwierdza, że oceny działalności opozycji "wraz z pogorszeniem się ocen rządu poprawiły się, lecz w niewielkim stopniu".
Podsumowując, "odnotowana u progu nowego roku poprawa ocen rządu i premiera okazała się krótkotrwała. W lutym - wraz z ogólnym pogorszeniem się nastrojów społecznych, nieporozumieniami wokół interpretacji niektórych ustaleń z Kopenhagi, protestami rolników oraz kontrowersjami wokół ustawy o biopaliwach - notowania rządu gwałtownie się pogorszyły" - pisze autor opisu badania.
Sondaż przeprowadzono w dniach 1-4 lutego tego roku na 1006- osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (aka)