CBOS: w czerwcu 67 proc. źle o pracy sejmu, 65 proc. - dobrze o prezydencie
Pracę sejmu źle ocenia 67 proc. badanych, dobrze - 17 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Z kolei o działaniach prezydenta Bronisława Komorowskiego dobrą opinię ma 65 proc. ankietowanych, negatywną ocenę wystawiło mu 20 proc.
Pozytywnie o pracy senatorów wypowiedziało się 20 proc. respondentów, negatywną ocenę wystawiło 49 proc. Opinii nie wyraziło 31 proc. ankietowanych (o 11 punktów proc. więcej niż w maju). Grupa osób chwalących pracę senatu spadła o 5 punktów proc., a krytykujących ją - o 6 pkt proc.
W stosunku do poprzedniego sondażu o 2 punkty proc. zmniejszyła się grupa osób dobrze oceniających pracę posłów, natomiast krytyków sejmu było mniej o 4 punkty proc. O 6 punktów proc. zwiększyła się natomiast liczba osób, które nie wyraziły opinii w tej kwestii.
Prezydentowi ubyło zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Dobrą ocenę wystawiło mu o 3 punkty proc. mniej ankietowanych niż w ubiegłym miesiącu, natomiast negatywną opinię wyraziło o 1 punkt proc. mniej badanych. Opinii o działalności prezydenta nie wyraziło 15 proc. badanych (o 4 pkt proc. więcej niż w maju).
CBOS podaje, że we wszystkich analizowanych grupach społecznych i demograficznych praca parlamentarzystów jest na ogół krytykowana; pozytywnie działalność sejmu nieco częściej niż inni oceniają najmłodsi respondenci oraz badani silnie zaangażowani w praktyki religijne, a senatu - osoby uzyskujące najwyższe dochody, dobrze sytuowane, a także uczestniczące w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu.
Z kolei - według CBOS - pozytywnym ocenom działalności prezydenta sprzyjają przede wszystkim wysokie dochody respondentów i ich dobra sytuacja materialna; zadowoleni ze sposobu sprawowania urzędu przez Bronisława Komorowskiego dominują w elektoratach głównych partii politycznych - najwięcej jest ich wśród wyborców PO oraz PSL, a najmniej wśród wyborców PiS.
Z uznaniem o działalności prezydenta wypowiada się zarówno ogromna większość zwolenników Bronisława Komorowskiego z II tury wyborów prezydenckich (83 proc.), jak i przeważająca część głosujących wówczas na jego kontrkandydata - Jarosława Kaczyńskiego (43 proc.). W tej drugiej grupie jednak opinie są mocno podzielone (37 proc. głosujących w 2010 r. na Kaczyńskiego wystawia Komorowskiemu negatywną opinię, a 20 proc. nie wyraziło w tej kwestii zdania).
CBOS przeprowadził sondaż w dniach 6-12 czerwca na liczącej 1010 osób reprezentatywnej grupie dorosłych mieszkańców Polski.