Trwa ładowanie...
d2rsipw

CBOS: poparcie dla PO o 3 pkt w dół, PiS z SP i PR - 1 pkt w górę

Liderem rankingu partii politycznych pozostaje PO z 40-proc. poparciem - wynika z badania CBOS. Poparcie dla tej partii w styczniu spadło jednak o 3 pkt proc. O 1 pkt proc. wzrosło poparcie dla PiS wraz z Solidarną Polską i Polską Razem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
CBOS: poparcie dla PO o 3 pkt w dół, PiS z SP i PR - 1 pkt w górę
(WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski)
d2rsipw

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w styczniu, PiS uwzględniony w badaniu wraz z SP i PR mógłby liczyć na 29 proc. poparcia.

Na PSL - zgodnie z badaniem preferencji partyjnych przeprowadzonym przez CBOS w styczniu - głosowałoby 7 proc. badanych deklarujących udział w wyborach, o 2 pkt proc. mniej niż w grudniu.

Chęć oddania głosu na SLD zadeklarowało 6 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc.).

d2rsipw

Zamiar głosowania na Kongres Nowej Prawicy zadeklarowało 4 proc. badanych, co oznacza, że poparcie dla tej partii w porównaniu z poprzednim miesiącem pozostało na tym samym poziomie.

Twój Ruch odnotował zerowe poparcie, w poprzednim miesiącu chciał na tę partię głosować 1 proc. pytanych.

2 proc. poparcia otrzymała Polska Partia Pracy Sierpień 80'; 1 proc. - Prawica Rzeczypospolitej.

"W ciągu ostatniego miesiąca układ preferencji partyjnych niewiele się zmienił. Na czele rankingu poparcia dla partii politycznych niezmiennie sytuuje się PO" - podkreśla CBOS. Jak zauważono, do wzmocnienia notowań tej partii w ostatnich miesiącach niewątpliwie przyczyniła się nominacja Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej i dość dobre przyjęcie Ewy Kopacz jako szefa rządu, a także dobry wynik tej partii w wyborach samorządowych, szczególnie w wyborach na prezydentów dużych miast.

d2rsipw

Zgodnie z badaniem udział w wyborach parlamentarnych deklaruje 55 proc. Polaków (o 1 pkt proc. więcej niż przed miesiącem). Co czwarty ankietowany (26 proc.) na pewno nie wziąłby udziału w wyborach parlamentarnych. Nie wie tego co piąty (18 proc.).

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 8-14 stycznia 2015 r. na liczącej 1005 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

d2rsipw

Podziel się opinią

Share
d2rsipw
d2rsipw
Więcej tematów