PolskaCBOS: Polacy sceptycznie o szczycie w Brukseli

CBOS: Polacy sceptycznie o szczycie w Brukseli

Polacy są sceptyczni co do tego, czy na szczycie UE w Brukseli uda się, tak jak to planowano, ostatecznie uzgodnić tekst unijnej konstytucji - wynika z najnowszego sondażu CBOS. 39% badanych przewiduje, że nie dojdzie do porozumienia w tej sprawie. Przeciwnego zdania jest 26%. 35% badanych nie ma zdania na ten temat.

Opinie o tym, jakie stanowisko w sprawie trybu podejmowania decyzji w Radzie Unii Europejskiej powinna na brukselskim szczycie zająć Polska, są niejednoznaczne. Najwięcej osób - 38% - uważa, że nasz kraj powinien nadal obstawać przy zachowaniu nicejskiego systemu głosowania, nawet blokując przyjęcie konstytucji.

7% badanych sądzi, że powinniśmy się zgodzić na sposób podejmowania decyzji zapisany w projekcie konstytucji. 18% ankietowanych chce innego, kompromisowego rozstrzygnięcia tej kwestii, a tylko 7% opowiada się za odłożeniem na później decyzji w sprawie systemu głosowania w Radzie UE i przyjęciem konstytucji bez spornych zapisów. 30% badanych nie wie, jak powinna postąpić Polska w tej sprawie.

W ciągu ostatniego miesiąca stosunek Polaków do członkostwa w UE nie zmienił się: popiera je 63% ankietowanych (podobnie jak w poprzednim miesiącu), 29% jest temu przeciwnych (poprzednio 30%), a 9% badanych było niezdecydowanych w tej sprawie (poprzednio 7%).

W grudniu zwiększyła się społeczna wiedza o projekcie konstytucji UE. Na pytanie, czy słyszeli o projekcie unijnej konstytucji - 32 proc. ankietowani odpowiedziało: "nie, nie słyszałem" (w październiku 41%); "tak, słyszałem, ale słabo orientuję się, co zapisano w tym dokumencie" odparło 49% (paźdz. - 47%); "tak, słyszałem i mniej więcej orientuję się, co zapisano w tym dokumencie" - 18% (paźdz. - 12%).

Badanie przeprowadzono w dniach 5-8 grudnia, na liczącej 1000 osób reprezentatywnej grupie losowej, dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)