CBOS: Polacy coraz częściej wyjeżdżają za granicę
Według danych Centrum Badania Opinii Społecznej, systematycznie rośnie liczba Polaków wyjeżdżających do innych krajów. Ponadto coraz więcej Polaków porozumiewa się w obcym języku.
W 1993 r. 50% Polaków podawało, że choć raz podróżowało za granicę kraju; 4 lata później 56%, a obecnie (czerwiec 2001 r.) już 61%. Takie dane uzyskało CBOS w sondażu pt. "Wyjazdy Polaków za granicę i znajomość języków obcych". Badanie zostało przeprowadzone w dniach 1-4 czerwca na reprezentatywnej 1052-osobowej grupie dorosłych Polaków.
Dane te różnią się w zależności od wykształcenia,zawodu oraz płci Polaków. Spośród osób z wykształceniem podstawowym kiedykolwiek za granicą było 39% rodaków. Wśród osób z wyższym wykształceniem - 91%. Najczęściej podróżują za granicę przedstawiciele kadry kierowniczej, przedsiębiorcy kierujący własnymi firmami (90%). Najrzadziej wyjeżdżają robotnicy niewykwalifikowani (32%). Częściej wyjeżdżają też mężczyźni (67%) niż kobiety (56%).
Nie zawsze - jak wynika z sondażu - częstotliwość wyjazdów pokrywa się ze znajomością języka obcego. Prawie połowa z tych, którzy wyjeżdżali za granicę, nie włada żadnym obcym językiem.
W porównaniu z ubiegłymi latami Polacy lepiej komunikują się w językach obcych. 42% Polaków zna obecnie chociaż jeden język obcy w stopniu wystarczającym, aby się porozumieć. 30% posługuje się jednym językiem obcym , 10% dwoma, zaś 2% trzema lub więcej. (miz)