Trwa ładowanie...
d2dze3g

CBOS: Notowania rządu PiS i Beaty Szydło spadają. Więcej przeciwników niż zwolenników

• Rząd Beaty Szydło traci poparcie - wynika z najnowszego sondażu CBOS • Popiera go obecnie 32 proc. Polaków, 35 proc. uważa się za jego przeciwników • Od kwietnia spadło także poparcie dla premier Beaty Szydło
Share
CBOS: Notowania rządu PiS i Beaty Szydło spadają. Więcej przeciwników niż zwolenników
Źródło: PAP, Fot: Rafał Guz
d2dze3g

Po kwietniowej poprawie notowań, w maju nastąpił spadek ocen rządu. Obecnie popiera go 32 proc. Polaków. 35 proc. ankietowanych przez CBOS uważa się za przeciwników rządu. 33 proc. deklaruje stosunek obojętny lub nieokreślony - wynika z najnowszego sondażu.

Im starsza grupa badanych, tym większy jest odsetek zwolenników rządu. Poparcie dla rządu rośnie także wraz ze wzrostem częstości praktyk religijnych. Gabinet Beaty Szydło najwięcej zwolenników ma ma wśród pracowników średniego szczebla i techników, a najmniej wśród pracowników usług i uczniów oraz studentów.

Najwięcej zwolenników rządu jest wśród zadeklarowanych wyborców PiS. W tej grupie badanych udział popierających gabinet Beaty Szydło sięga 85% proc., więcej niż co dziesiąta osoba (12 proc.) ma do niego stosunek obojętny, a odsetek przeciwników jest znikomy (1 proc.). W pozostałych elektoratach przeciwnicy rządu Beaty Szydło dominują nad jego zwolennikami.

d2dze3g

Z najnowszego sondażu wynika, że rząd stracił bardzo wielu zwolenników wśród wyborców Kukiz '15. W kwietniu odsetek zwolenników i przeciwników był taki sam, obecnie natomiast 40 proc. zdecydowanych głosować na ruch Kukiz’15 uważa się za przeciwników rządu, co piąty (21 proc.) za zwolennika.

Poparcie traci także premier Beata Szydło. Zgodnie z najnowszym sondażem zadowolonych, że na czele rządu stoi Beata Szydło jest 38 proc. respondentów (spadek o 6 punktów procentowych). 44 proc. Polaków nie popiera obecnej premier (wzrost o 5 punktów procentowych).

Zadowolenie z premier Beaty Szydło, podobnie jak nastawienie do rządu, rośnie wraz z wiekiem badanych i częstością uczestnictwa w praktykach religijnych. Spada wraz z wykształceniem - 46 proc. osób z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym jest zadowolonych z tego, że na czele rządu stoi Beata Szydło, a wśród osób z wykształceniem wyższym udział ten wynosi już tylko 32 proc. Niezadowoleni stanowią w tej grupie więcej niż połowę (52 proc.). Częściej krytyczne nastawienie wobec Beaty Szydło wyrażają też osoby z gospodarstw domowych o dochodach per capita 2000 zł i więcej (54 proc), pracownicy administacyjno-biurowi (57 proc.) i mieszkańcy miast liczących 500 tysięcy mieszkańców i więcej (56 proc.)

Premier Beacie Szydło, tak jak rządowi, spadają notowania w szeregach wyborców Kukiz '15. W marcu poparcie dla premier deklarowało 46 proc. z nich, w maju już zaledwie 25 proc. Obecnie ponad połowa elektoratu ruchu Kukiz’15 (54 proc.) jest niezadowolona z aktualnej premier.

d2dze3g

Coraz słabiej ankietowani oceniają także działania rządu. Udział osób, które dobrze oceniają wyniki działania rządu spadł o 6 punktów procentowych (do 40 proc,), a osób źle oceniających - wzrósł o 8 punktów procentowych (do 44 proc.).

Dominujące, negatywne opinie na temat szans poprawy sytuacji gospodarczej przez rząd Beaty Szydło przewyższyły poziom sprzed kwietnia (kiedy zrównały się z opiniami pozytywnymi). Aktualnie połowa Polaków (51 proc.) nie zgadza się z opinią, że polityka obecnego rządu stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej.

d2dze3g

Podziel się opinią

Share
d2dze3g
d2dze3g
Więcej tematów