CBOS: kryzys polityczny w Polsce
78% badanych przez CBOS przychyla się do opinii, że w Polsce mamy obecnie kryzys polityczny. Taką opinię "zdecydowanie" podziela 42% ankietowanych, a 36% uważa, że "raczej tak". 9% ocenia, że "raczej nie" ma w Polsce kryzysu, a 1%, że "zdecydowanie nie"; 12% nie miało
zdania.
Spośród osób uznających, że jest kryzys w państwie, 38% uważa, że jest to kryzys najważniejszych instytucji; 34% - że mamy do czynienia z kryzysem rządu Leszka Millera. 22% ocenia, że mamy kryzys "stawiający pod znakiem zapytania cały dorobek ostatnich 14 lat"; 6% nie miało zdania w tej sprawie.
Za najlepsze rozwiązanie obecnej sytuacji 31% badanych uznało powstanie rządu ekspertów, "mającego poparcie wielu ugrupowań parlamentarnych".
27% ankietowanych uważa, że powinny być rozpisane nowe wybory do parlamentu.
Za dalszym sprawowaniem rządów przez premiera Millera opowiedziało się 8% ankietowanych; 7% uznało, że powinno się odnowić koalicję SLD-UP-PSL; 5% jest zdania, że powinien powstać nowy rząd w oparciu o koalicję SLD-UP; 22% badanych nie miało zdania w tej sprawie.
Współpracę między prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim a premierem Leszkiem Millerem jako "zdecydowanie dobrą" oceniło 3% ankietowanych; "raczej dobrą" - 40%; "raczej złą" - 31%; "zdecydowanie złą" - 7%; nie miało zdania w tej sprawie 19% badanych.
Sondaż przeprowadzono w dniach 4-7 kwietnia na 1229 osobowej, reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków.