Trwa ładowanie...
d21t9em

CBOS: czy Polacy znają prawa pacjenta?19% dorosłych Polaków deklaruje znajomość praw pacjenta. 54% słyszało o nich, ale nie zna szczegółów, natomiast 27% nie wie o ich istnieniu - podaje CBOS.

Share
d21t9em

Stopniowo w naszym społeczeństwie rośnie liczba osób, które mają świadomość istnienia praw pacjenta oraz wiedzą, na czym te prawa polegają. W stosunku do sondażu z kwietnia '96 roku wzrósł odsetek zarówno deklarujących wiedzę o tych prawach (o 8 punktów), jak i znających je tylko ze słyszenia (też o 8 punktów).

Wiedza ankietowanych o prawach pacjenta związana jest przede wszystkim z ich poziomem wykształcenia - im lepiej są wykształceni, tym częściej deklarują znajomość tych praw.

Pacjenci na ogół nie dostrzegają wywieszonych w placówkach medycznych spisów praw pacjenta czy kart pacjenta (58% ogółu badanych, a 76% tych, którzy korzystali z opieki lekarskiej). Zauważa je tylko 16% spośród ankietowanych (21% pacjentów).

34% respondentów, którzy deklarują, że zauważyli wywieszony spis praw pacjenta, twierdzi, że wie, o co w nich chodzi, natomiast ponad połowa - 55% - słyszała o prawach, ale nie zna szczegółów, a 11% stwierdziło, że nigdy o nich nie słyszało.

Pacjenci znający treść praw pacjenta znacznie częściej (36%) niż ci, którzy tylko o nich słyszeli (21%) lub nic nie wiedzą na ich temat (9%), widzieli je w odwiedzanych placówkach.

Badanie wykonano w dniach 11-14 maja 2001 r. na reprezentatywnej próbie losowo-adresowej 1032 dorosłych mieszkańców Polski. (an)

d21t9em
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21t9em
d21t9em
Więcej tematów