CBOS: czego Polacy oczekują od nowego rządu
Nowy rząd powinien zająć się przede wszystkim
walką z bezrobociem i tworzeniem nowych miejsc pracy - uważa
niemal dwie trzecie osób przebadanych przez CBOS.
18.10.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
63% osób uważa, że poprawa sytuacji na rynku pracy powinna być sprawą priorytetową dla nowego rządu. Inne oczekiwania stawiane przed nowym rządem to przede wszystkim - ustabilizowanie i ożywienie gospodarki - 21%, poprawa życia warstw gorzej sytuowanych - 11%, reforma opieki zdrowotnej - 11% i zajęcie się problemami rolnictwa - 10%.
Walka z bezrobociem i tworzenie nowych miejsc pracy wymieniane były przez ponad połowę wyborców wszystkich partii i ugrupowań oraz przez tych, którzy nie brali udziału w wyborach. Najczęściej postulat ten pojawiał się wśród elektoratu Samoobrony.
Ustabilizowania i ożywienia gospodarki spodziewają się przede wszystkim wyborcy PSL i SLD, najrzadziej oczekiwali tego głosujący na AWSP.
Rozwiązania problemów rolnictwa spodziewają się po nowym rządzie głównie wyborcy PLS i Samoobrony oraz LPR.
7% badanych oczekuje naprawy lub dokończenia reform rządu Jerzego Buzka. Kwestię naprawy i dokończenia reform najczęściej poruszali sympatycy AWSP.
Według 9% badanych, sprawą priorytetową powinna być poprawa bezpieczeństwa obywateli. Tak najczęściej odpowiadali zwolennicy PiS.
7% badanych oczekuje od rządu zajęcia się "dziurą budżetową". Wśród tak odpowiadających najwięcej było przede wszystkim wyborców PO, ale także wśród zwolenników SLD sprawa budżetu pojawiała się częściej niż gdzie indziej.
Dla 6% badanych sprawą priorytetową powinna być oświata. Według równolicznej grupy respondentów rząd najpierw powinien zająć się sytuacją emerytów i rencistów.
Oczekiwania związane z oświatą - najczęściej w kontekście równości szans - wymieniane były przede wszystkim przez zwolenników Samoobrony i PSL, a także SLD.
Według 4% badanych, rząd powinien przede wszystkim zająć się problemami młodzieży. Również 4% badanych uważa, że sprawą priorytetową jest system podatkowy (sprawy podatkowe postulowane były przede wszystkim przez elektorat PO - w innych elektoratach problem ten pojawia się bardzo rzadko).
Twierdzenie, że rząd przede wszystkim powinien zająć się powstrzymaniem "wyprzedaży Polski", prywatyzacji, podziela 3% badanych. Hasło powstrzymania wysuwane było przede wszystkim przez zwolenników LPR, stosunkowo często pojawiało się też wśród sympatyków PSL.
Sondaż został przeprowadzony przez CBOS w dniach 13-16 września 2001 roku, na liczącej 1225 osób, reprezentatywnej grupie dorosłych mieszkańców Polski. Respondenci mogli wskazywać więcej niż jedną odpowiedź.(ck)