Trwa ładowanie...

CBA sprawdza oświadczenia majątkowe wiceministra finansów. Znamy kulisy

Jak ustaliła Wirtualna Polska, Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi kontrolę oświadczeń majątkowych wiceministra finansów i szefa Krajowej Administracji Skarbowej Mariana Banasia. Funkcjonariusze sprawdzają m.in. transakcję sprzedaży kamienicy, a także działki należące do urzędnika.

CBA sprawdza oświadczenia majątkowe wiceministra finansów. Znamy kulisyŹródło: East News, fot: Maciej Łuczniewski
d1n05d6
d1n05d6

- CBA prowadzi analizę przedkontrolną oświadczeń majątkowych wiceministra finansów Mariana Banasia. Analiza została zapoczątkowana 21 listopada. Dotyczy oświadczeń majątkowych za lata 2015-2018 – informuje Wirtualną Polskę Temistokles Brodowski z wydziału prasowego CBA.

Jak udało nam się ustalić, funkcjonariusze CBA sprawdzają „prawdziwość i prawidłowość oświadczeń o stanie majątkowym złożonych przez urzędnika w związku z pełnieniem funkcji podsekretarza i sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów w latach 2015-2018, a także przestrzegania przez niego w tym okresie przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne”.

mf.gov.pl
Źródło: mf.gov.pl, fot: mf.gov.pl

Sprawa jest o tyle ciekawa, że Banaś ujawnił do tej pory jedynie oświadczenia majątkowe za 2015 i 2016 rok. Na stronach resortu finansów nie ma dokumentu o stanie jego majątku za 2017 rok. A ostatnia modyfikacja urzędników odpowiedzialnych za zamieszczanie oświadczeń majątkowych kierownictwa resortu pochodzi z 21 listopada. Czyli z tego samego dnia, kiedy CBA wszczęło analizę majątku urzędnika.

Zobacz także: Sprawa Bartłomieja M. Szef KPRM: sytuacja niewygodna dla PiS

Z ustaleń WP wynika, że funkcjonariusze sprawdzają m.in. transakcję sprzedaży kamienicy, którą Banaś wynajmował pod usługi hotelowe. To nieruchomość o powierzchni 400 m2, położona w Krakowie. Wiceminister w poprzednich latach deklarował dochód z tego tytułu w wysokości ok. 40 tys. zł rocznie. Według oświadczenia majątkowego za 2016 rok, urzędnik deklarował, że kamienicę sprzeda (zawarł umowę przedwstępną). Jednak czy tak faktycznie się stało i ile zarobił na sprzedaży – tego nie wiadomo, bowiem nie ujawnił oświadczenia majątkowego za 2017 rok.

mf.gov.pl
Źródło: mf.gov.pl, fot: mf.gov.pl

Dodatkowo sprawdzane są działki należące do wiceministra. W 2015 roku posiadał dwie o powierzchni 370 i 380 metrów kwadratowych. By pod koniec 2016 roku w oświadczeniu była już tylko jedna działka – o powierzchni 3600 m.kw.

d1n05d6

Marian Banaś w resorcie finansów pełni kilka funkcji. Jest Sekretarzem Stanu, Szefem Krajowej Administracji Skarbowej, Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, Pełnomocnikiem Rządu do Spraw Zwalczania Nieprawidłowości Finansowych na Szkodę Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej. Jak wykazał w oświadczeniu majątkowym za 2016 rok, zgromadził pokaźną sumę oszczędności - 550 tys. zł.

Przypomnijmy, że jeszcze przed funkcjonariuszami CBA, oświadczenia majątkowe Banasia kontrolowali jego podwładni, pracownicy skarbówki. Zarzucili mu niechlujstwo i luki w dokumentach. Jak argumentowali - prześwietlali oświadczenia swojego szefa, by zmusić go do rozmów na temat podwyżek. Nieoficjalnie kontrolę CBA wszczęto po ich działaniach.

Co na to resort finansów? - CBA prowadzi analizę przedkontrolną oświadczeń majątkowych na wniosek wiceministra Mariana Banasia. Wszystkie złożone oświadczenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami pozostają do wglądu uprawnionych organów - informuje WP Wydział do Spraw Komunikacji Krajowej Administracji Skarbowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1n05d6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n05d6
Więcej tematów