Trwa ładowanie...

CBA kontroluje oświadczenia majątkowe sędziego Waldemara Żurka

Centralne Biuro Antykorupcyjne podjęło kontrolę oświadczeń majątkowych sędziego Waldemara Żurka, rzecznika prasowego Krajowej Rady Sądownictwa. Wcześniej Biuro analizowało jego oświadczenia.

Share
CBA kontroluje oświadczenia majątkowe sędziego Waldemara ŻurkaŹródło: WP.PL
d4aobpy

- Od końca listopada trwała analiza oświadczeń majątkowych sędziego i ta analiza dała podstawy do tego, żeby wszcząć kontrolę - mówi Temistokles Brodowski z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA.

Jak zauważa PAP, taka decyzja śledczych może wskazywać, że CBA wykryło podczas wstępnej analizy jakieś nieścisłości czy nieprawidłowości w tych oświadczeniach, ale też nie przesądza, że takie są.

Brodowski wyjaśnił, że w trakcie kontroli CBA ma szersze uprawnienia do badania oświadczeń. W ramach analizy może jedynie prosić o określone dokumenty. Teraz ma prawo do używania szerszego, ustawowego katalogu działań i dostępu do szerszych danych.

"Próby zastraszania"

Waldemar Żurek jest jednym z sędziów najaktywniej protestujących przeciwko reformom PiS i ministra Zbigniewa Ziobry. - Złamanie zasady apolityczności powoływania sędziów to koniec ich niezawisłości - mówił niedawno Żurek. - Złamanie zasady apolityczności powoływania sędziów to koniec ich niezawisłości - mówił niedawno Żurek.

d4aobpy

Kiedy CBA zaczęła analizę jego oświadczeń, uznał początkowo, że to działania rutynowe. Natychmiast pojawiły się jednak opinie o zemście ze strony rządzących za krytykę polityki wobec Trybunału Konstytucyjnego i zmian w sądownictwie. Stowarzyszenie Sędziów Themis nazwało *działania CBA wobec Waldemara Żurka zastraszaniem. *

Niedawno oburzenie opinii publicznej wywołała publikacja na temat alimentów rzecznika Krajowej Rady Sądownictwa Waldemara Żurka. Według "Super Expressu" miał żądać od córki zwrotu 20 tysięcy złotych. Sprawą zajęła się Komisja Etyki KRS. Rada nie dopatrzyła się złamania zasad, co oznacza, że nie będzie postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego Żurka.

d4aobpy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4aobpy
Więcej tematów