CBA kontroluje oświadczenia majątkowe rzecznika KRS
Centralne Biuro Antykorupcyjne sprawdza oświadczenia majątkowe składane przez Waldemara Żurka, rzecznika Krajowej Rady Sądownictwa oraz Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Biuro przekonuje, że to "standardowa analiza". - Jeśli to jest rutynowa kontrola, to być może powinno się mnie poinformować - komentuje w rozmowie z TVN24 sędzia Żurek.
CBA wyjaśniło, że w połowie listopada tego roku zwrócono się do Sądu Apelacyjnego w Krakowie o kopie oświadczeń składanych przez sędziego Żurka w latach 2011-2016. Podkreślono, że to "standardowa analiza podejmowana wobec sędziów sądów powszechnych". "Analizy oświadczeń majątkowych są jednym z ustawowych zadań Centralnego Biura Antykorupcyjnego i na mocy swoich uprawnień CBA prowadzi systemowe analizy oświadczeń majątkowych m.in. parlamentarzystów, członków rządu, samorządowców" - tłumaczy CBA.
W rozmowie z TVN24 sędzia Żurek powiedział, że otrzymał w czwartek pismo z krakowskiego Sądu Apelacyjnego, w którym znalazło się potwierdzenie, że CBA wystąpiło do sądu z wnioskiem o przekazanie kopii jego oświadczeń majątkowych. Jak mówi, Biuro poprosiło też o informacje o zajmowanych przez niego stanowiskach w poszczególnych latach z pytaniem, czy jego oświadczenia były poddawane kontroli kolegium SA w Krakowie. - Jest to dla mnie jakaś trudna informacja. Nie spodziewałem się tego, ale zakładam, że intencje są dobre, a nie złe - powiedział Żurek. Dodał, że dziwi go sposób, w jaki dowiedział się o prowadzonych wobec niego działaniach, biorąc pod uwagę pełnione przez niego funkcje.
- Jeśli to jest rutynowa kontrola, to być może powinno się mnie poinformować. CBA mogło także zwrócić się do urzędu skarbowego. Tam są przechowywane oświadczenia majątkowe w drugim egzemplarzu. One są identyczne z tymi, które ma Sąd Apelacyjny - tłumaczy Żurek. Jak mówi, zwrócił się już z wnioskiem do CBA o wskazanie mu podstawy prawnej i faktycznej podjętych działań.
Żurek podtrzymuje wcześniejsze stanowisko ws. Trybunału Konstytucyjnego. - Wyroki, które wyda TK z udziałem trzech nowych sędziów, tak zwanych "dublerów" wybranych przez PiS i włączonych do składu orzekającego przez nową prezes Julię Przyłębską, nie będą spełniać kryteriów orzeczeń TK. Tu, jako sędziowie ustępować nie zamierzamy. Tych troje sędziów weszło na miejsca, które zostały już zajęte przez inną trójkę sędziów, wybranych w poprzedniej kadencji. To, że prezydent nie odebrał od nich przyrzeczenia, nie ma znaczenia – mówi Onetowi sędzia, rzecznik KRS. – Trybunał uznał, że zostali wybrani zgodnie z prawem i powinni orzekać – dodaje.
TVN24, Onet, oprac. Adam Przegaliński