CBA do likwidacji. Rząd przyjął projekt

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego - przekazała kancelaria premiera. Donald Tusk na posiedzeniu rządu przekonywał, że to instytucja, która "kryła władzę i zajmowała się opozycją", a jej działalność była "drwiną z misji, do jakiej była powołana".

Centralne Biuro Antykorupcyjne zostanie zlikwidowane
Centralne Biuro Antykorupcyjne zostanie zlikwidowane
Źródło zdjęć: © cba.gov.pl
Adam Zygiel

Projekt ustawy o koordynacji działań antykorupcyjnych i likwidacji CBA przygotowało MSWiA. Przed posiedzeniem rządu Donald Tusk krytykował formację, przekonując, że jego poprzednicy u władzy używali jej do walki z przeciwnikami politycznymi.

- Wszyscy w Polsce mieli coraz bardziej przygnębiające wrażenie, że instytucja powołana do walki z korupcją tak naprawdę kryła władzę i raczej zajmowała się opozycją - powiedział Tusk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Komisja ds. Pegasusa nie ujawniła wszystkiego? Podano szczegóły

- To, co działo się przez ostatnie lata z tą służbą było de facto drwiną z misji, do jakiej była powołana - dodał. - Pracowaliśmy długo nad zmianami, które zlikwidują zło, które rozpleniło się w tej instytucji - przekonywał.

Co przewiduje projekt?

Projekt został przyjęty przez Radę Ministrów. Likwidacja CBA była jedną z obietnic rządzącej koalicji. Do wdrożenia ustawy w życie konieczny jest jednak jeszcze podpis prezydenta.

Zgodnie z projektem Biuro ma zostać zlikwidowane 1 kwietnia 2025 roku.

Zadania CBA zostaną rozdzielone między policję, Krajową Administrację Skarbową oraz Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Kluczowe zadania przejmie nowa jednostka policji - Centralne Biuro Zwalczania Korupcji.

Kontrowersje wokół CBA

CBA powstało w 2006 roku. Biuro było przedmiotem wielu kontrowersji, zarzucano mu m.in. liczne prowokacje i wskazywano, że wiele jej działań było wymierzonych w polityków opozycyjnych.

Głośno było w szczególności o czasach rządów Zjednoczonej Prawicy, gdy na jaw wyszło, że Biuro zakupiło szpiegowskie oprogramowanie Pegasus, które było wykorzystywane m.in. wobec szefa sztabu kampanii Koalicji Obywatelskiej w 2019 roku Krzysztofa Brejzy. Sprawa Pegasusa jest przedmiotem badań m.in. sejmowej komisji śledczej.

Czytaj więcej:

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (305)