Siemoniak o audycie w służbach. 24 zawiadomienia do prokuratury
Po audytach w służbach specjalnych, w tym w CBA, złożono 24 zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstw w działalności służb w latach 2016-2023. Wśród zarzutów znalazły się nieprawidłowości związane z zakupem mieszkań na potrzeby byłego kierownictwa.
W wyniku audytów przeprowadzonych w 2024 roku, służby specjalne skierowały do prokuratury 24 zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstw w latach 2016-2023. Jak poinformował Tomasz Siemoniak, szef MSWiA i minister koordynator służb specjalnych, zawiadomienia dotyczą m.in. CBA, które złożyło 9 z nich, ABW – 3, AW – 5, a SKW – 7. Wyniki audytów zostały przedstawione Kolegium ds. Służb Specjalnych oraz Sejmowej Komisji Służb Specjalnych.
W sierpniu minister koordynator służb specjalnych informował o kilkunastu wnioskach do prokuratury i kolejnych kilkunastu w przygotowaniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Biden zawsze dwa kroki za Kremlem? Stanowcza ocena generała
Likwidacja CBA
Podczas wtorkowego posiedzenia rząd ma się zająć projektem ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne. Wnioskodawcą projektu ustawy o koordynacji działań antykorupcyjnych oraz likwidacji CBA jest minister koordynator służb specjalnych i szef MSWiA Tomasz Siemoniak.
Decyzja o likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) została zapisana w umowie koalicyjnej obecnego rządu. Nowo powstałe Centralne Biuro Zwalczania Korupcji przejmie część zadań CBA, a Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) zostanie wzmocniona w zakresie zwalczania nieprawidłowości. Zmiany te mają na celu poprawę transparentności i skuteczności działań antykorupcyjnych w Polsce.
Źródło: X, PAP