PolskaCASE obniża prognozę wzrostu PKB do 1,2%

CASE obniża prognozę wzrostu PKB do 1,2%

Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE) obniżyło prognozę wzrostu PKB w 2001 roku do 1,2%, z 2,4% prognozowanych w sierpniu - podało CASE w poniedziałek.

10.12.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Analitycy CASE obniżyli też prognozę wzrostu na 2002 rok do 2% PKB, z 3,9% PKB prognozowanych w sierpniu. Rząd zakłada, że PKB wzrośnie w 2001 roku o 1,2% a w 2002 roku o 1%.

Do rewizji prognoz skłoniła nas przede wszystkim gorsza, niż wydawało się wcześniej sytuacja gospodarcza w krajach Unii Europejskiej, co odbije się na naszej dynamice eksportu - powiedział analityk CASE Łukasz Radwanowicz.

Ośrodek oczekuje poprawy sytuacji gospodarczej w połowie 2002 roku.

Zdaniem analityków w II połowie roku powinien odwrócić się trend spadku inwestycji, ujawnią się też skutki obniżek stóp procentowych w ciągu całego 2001 roku. Do poprawy sytuacji w Polsce przyczyni się też polepszenie koniunktury światowej.

Minister finansów Marek Belka mówił w ubiegłym tygodniu, że I kwartał 2002 roku będzie najgorszy pod względem wzrostu gospodarczego, a od II kwartału można spodziewać się poprawy.

Poprawa sytuacji ma nastąpić, według CASE, w dużym stopniu dzięki ożywieniu popytu krajowego, co może być efektem mniejszej skłonności do oszczędzania. Według Centrum gospodarstwa domowe będą mniej skłonne do zmniejszania oszczędności, niż zmniejszania konsumpcji, także w efekcie opodatkowania zysków z lokat bankowych od przyszłego roku.

Prócz znacznej poprawy na rachunku obrotów bieżących, do korzystnych zjawisk obserwowanych obecnie dochodzi inflacja. Według CASE inflacja na koniec 2001 roku wyniesie 4,5%, a na koniec 2002 roku 4,7%.

Jednak spadek inflacji trwający od roku, ich zdaniem, załamie się już w listopadzie. Inflacja zacznie powoli rosnąć, do 5% w lutym 2002 roku. Częściowo ma to być efektem statystycznym, a częściowo prognozowanej przez CASE lekkiej deprecjacji złotego, podwyżek administracyjnych i odbudowy popytu krajowego.

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy w 2001 roku o 750 pkt. bazowych w sześciu ruchach. Analitycy oceniali na początku roku, że maksymalnie obniżki mogą sięgnąć 350-400 pkt. bazowych. Premier Leszek Miller po ostatniej obniżce, w listopadzie mówił, że oczekuje kolejnego cięcia już w grudniu o 150 pkt. bazowych.

Analitycy CASE krytycznie oceniają też projekt nowelizacji budżetu na 2001 rok.

Naszym zdaniem do końca roku zabraknie 4 mld zł. Wydawałoby się, że część tej kwoty powinna znaleźć się w tej nowelizacji, a tak, to oznacza, że ta suma będzie ukryta, albo przesunięta na przyszły rok - powiedziała analityczka CASE Małgorzata Markiewicz. Jej zdaniem w przyszłym roku także mogą być problemy ze zmieszczeniem się w zaplanowanym deficycie budżetowym.

Analitycy CASE szacują też wzrost stopy bezrobocia do 17,2% na koniec 2001 roku z 16,4% po październiku, oraz do 18,5% na koniec 2002 roku. (aka)

caseprognozapkb
Zobacz także
Komentarze (0)