Trwa ładowanie...
d1ebxxg

Cannes : "Pianista" będzie walczył o Złotą Palmę

Roman Polański z żoną (AFP)
Najnowszy film Romana Polańskiego, "Pianista", zostanie pokazany w konkursie na festiwalu w Cannes. W środę ogłoszono listę 22 filmów, które walczyć będą o canneńską Złotą Palmę.

Share
d1ebxxg

Do konkursu zakwalifikowano m.in. obrazy: "Le Fils" Belgów Luca i Jean-Pierre'a Dardenne'ów, "All or Nothing" Mike'a Leigh, "Sweet Sixteen" Kena Loacha i "Spider" Kanadyjczyka Davida Cronenberga. W sumie pokazane zostaną 22 filmy z 15 krajów.

Zdjęcia do "Pianisty" - ekranizacji wspomnień z czasów wojny pianisty i kompozytora Władysława Szpilmana - powstawały od lutego do czerwca ubiegłego roku w studiu Babelsberg pod Berlinem oraz w Warszawie: na ulicach stolicy, w tym na Pradze, a także na terenie wojskowym Akademii Sztabu Generalnego w Rembertowie, w Filharmonii Narodowej i w studiach, m.in. na Chełmskiej.

Władysław Szpilman (1911-2000), polski pianista i kompozytor pochodzenia żydowskiego, pracował przed wojną w Polskim Radiu. Podczas okupacji znalazł się z całą rodziną w getcie warszawskim. Pracował tam m.in. jako pianista w kawiarni Sztuka.

Cudem uniknął transportu z getta do obozu zagłady. Tego dramatycznego losu nie uniknęli jednak członkowie jego rodziny. Po upadku powstania warszawskiego ukrywał się w ruinach wyludnionego miasta.

d1ebxxg

Przetrwał m.in. dzięki niemieckiemu kapitanowi Wilmowi Hosenfeldowi, który zafascynowany jego talentem muzycznym zaopatrzył go w okrycie i jedzenie. Oficer zmarł w radzieckim obozie dla jeńców wojennych.

W postać Szpilmana wcielił się w filmie amerykański aktor Adrien Brody - znany m.in. z filmu "Mordercze lato" Spike'a Lee. Odkryłem więź z muzyką i fortepianem. Odnalazłem siebie w tej odległej kulturze i historii - powiedział Brody podczas jednej z konferencji prasowych.

Scenariusz filmu, oparty na wspomnieniach Szpilmana, napisał Ronald Harwood. Zdjęcia zrealizował Paweł Edelman, muzykę napisał Wojciech Kilar. Szpilman przeżył holokaust dzięki muzyce. Muzyka będzie więc najważniejszym elementem filmu - powiedział Roman Polański. Film powstał w angielskiej wersji językowej.

Festiwal w Cannes odbędzie się w dniach 15-26 maja. (aka)

Zobacz także:
oficjalna strona Festiwalu w Cannes

d1ebxxg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ebxxg
d1ebxxg
Więcej tematów