C/2012 S1 - kiedy ją ujrzymy, będzie tak jasna, jak Księżyc
Teleskop Hubble'a sfotografował kometę, zapowiadaną jako "kometa stulecia". Pod koniec listopada ujrzymy ją na niebie. Jej blask będzie porównywalny z Księżycem w pełni. Z najnowszych zdjęć wynika, że kometa C/2012 S1 (ISON), pomimo dużej odległości od Słońca, jest aktywna.
Obecnie kometa świeci w konstelacji Bliźniąt jako słaba mgiełka o jasności 16 magnitudo. Nie powinno to nas jednak martwić. NASA szacuje, że, biorąc pod uwagę odległość w jakiej się ona znajduje od Słońca, i tak jest obiektem bardzo aktywnym.
Właśnie dlatego, dnia 10 kwietnia, bardzo dokładnie komecie przyjrzał się Teleskop Kosmiczny Hubble'a (HST). W momencie wykonywania obserwacji kometa była ponad 600 milionów kilometrów od Słońca, a więc trochę bliżej niż Jowisz.
Większość komet, przy tak dużej odległości od naszej dziennej gwiazdy, pokazuje małą lub znikomą aktywność. Zdjęcia z HST świadczą jednak wyraźnie, że C/2012 S1 (ISON) wyrzuca cząstki ze swojego jądra do otoczki i niewielkiego warkocza. To doby znak, oznaczający, że kometa może nie zawieść oczekiwań i być faktycznie tak jasna jak się spodziewamy.