Trwa ładowanie...
d4bpplm
Leszek Balcerowicz o 500 plus. Mówi o "greckim scenariuszu"

Leszek Balcerowicz o 500 plus. Mówi o "greckim scenariuszu"

Leszek Balcerowicz został zapytany w programie WP "Newsroom" o to, czy jest obecnie formacja polityczna, która nie będzie się bała powiedzieć, że czeka nas kryzys demograficzny, powinnyśmy dłużej pracować, a 500 plus powinno zostać przeformatowane. Były wicepremier podkreślił, że nie chce się wypowiadać za żadne ugrupowanie. Analizuje jednak partie, które do tej pory nie były populistyczne, a teraz zmieniają się ze strachu lub z kiepskich analiz. Były minister finansów zaznacza, że zasada "jeśli PiS daje, to my też musimy dać, a nawet więcej" doprowadzi do sytuacji jak w Grecji. Balcerowicz uważa, że taki schemat polityczny "nie może się dobrze skończyć". Problem w łagodniejszej formie może okazać się wytracaniem tempa poprawy warunków dla wszystkich. Z kolei gorszy wariat zakłada piętrzące się problemy w finansach publicznych, czy w systemie bankowym.

Jest pana zdaniem dzisiaj formacjaRozwiń

Transkrypcja:

Jest pana zdaniem dzisiaj formacja polityczna, która nie będzie się bała powiedzieć tego, że właśnie czeka nas kryzys demograficzny, że powinniśmy dłużej pracować, że 500+ powinno, nawet jeśli zostanie, zostać przeformatowane, zachęcać do rodzicielstwa, a nie być tylko i wyłącznie świadczeniem politycznym? Nie będę wypowiadał się za żadną formację polityczną. Pytam, czy pan widzi taką. Ja zaraz panu powiem. Jeżeli byłoby tak, jak w grubsza do tej pory, że partie, które przynajmniej początkowo nie były populistyczne, ze strachu czy z kiepskich analiz popierają populistyczne rządy, czyli wedle zasady, że PiS daję to, my też musimy dać, a może nawet więcej. To będzie scenariusz grecki, jeżeli chodzi o schemat polityczny, który nie może się dobrze skończyć. Kumulacja problemów, w łagodniejszej formie to jest stopniowe wytracanie szybkości, czyli tępa poprawy warunków życia dla wszystkich, w gorszym piętrzące się problemy czy to w finansach publicznych, czy to z innych powodów w systemie bankowym, gdzie przecież mamy do czynienia z ogromnym wzrostem własności partyjno-państwowej.
d4bpplm
d4bpplm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj