Trwa ładowanie...
d2huorm

Były szef śląskiej policji czeka na wyrok

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku zapadnie wyrok na generała Mieczysława K., byłego szefa śląskiej policji. Chodzi o głośny proces w sprawie mafii paliwowej, łapówek i zdrady, który toczy się przed Sądem Okręgowym w Szczecinie.

d2huorm
d2huorm

Ta sprawa przeciąga się w nieskończoność. Ostatnie czynności procesowe przeprowadzono w niej prawie rok temu. Wtedy też prokurator Marek Wełna z Krakowa miał odczytać mowę końcową, a przewodniczący składu, sędzia Maciej Strączyński, wydać wyrok.

Nie stało się tak jednak, bo oskarżeni zaczęli składać wnioski dowodowe i zażalenia. Dotyczyły one m.in. legalności podsłuchów. Podsłuchiwana w śledztwie była bowiem także córka gen. K. (kobieta jest sędzią w Częstochowie). Wszystko to spowodowało wielomiesięczną przerwę w procesie.

Ostatnio generał zażądał, by proces rozpoczął się od nowa, a wcześniej prosił o zmianę składu orzekającego. Wnioski zostały odrzucone.

Gen. K jest oskarżony o sprzedaż mafii poufnych informacji, o korupcję, udział w mafii paliwowej, ujawnienie tajemnicy służbowej i państwowej, a przez to narażenie życia swoich podwładnych. Oskarżenie mówi o tym, że generał K. sprzedał baronom dane oficerów ze specjalnej grupy powołanej do zwalczania mafii paliwowej w Centralnym Biurze Śledczym. Według krakowskiej prokuratury, która prowadziła śledztwo, generał przyjął co najmniej 700 tys. zł łapówki.

d2huorm

Obok generała K. na ławie oskarżonych od trzech lat zasiada także 12 osób. To m.in. znani szczecińscy biznesmeni ze spółki BGM: Arkadiusz G., Jan B. i Zdzisław M., policjanci z Wrocławia i funkcjonariusze UOP. Przypomnijmy, że proces został utajniony ze względu na interes państwa. Zarzuty dotyczą m.in. dokumentów, jakie Jan B. otrzymał wiosną 2001 roku. To była m.in. decyzja o powołaniu do życia specjalnej grupy do spraw ścigania mafii paliwowej. Jej członkowie nie mieli wątpliwości: - Komendant po prostu sprzedał nas. Naraził na niebezpieczeństwo nas i nasze rodziny.

Mieczysław K. był jedną z osiemnastu osób w kraju, które otrzymały te dokumenty z Komendy Głównej Policji. Trzymał je w sejfie. Ekspertyzy laboratorium kryminalistycznego potwierdziły, że kopie znalezione w spółce BGM zostały wykonane z dokumentu generała. Nieoficjalnie wiadomo, że wysłał je faksem. Na górze papieru był nagłówek... śląskiej komendy.

Szefowie BGM dali ponad dwa miliony złotych łapówki, aby ukryć, skąd wyciekły dokumenty znalezione w teczce Jana B. Chcieli zamiany zatrzymanych dokumentów na takie bez odcisków palców. Do tej podmiany nie doszło, ale pośrednicy i tak zasiedli na ławie oskarżonych.

Zenon P., kiedyś policjant z Komendy Głównej Policji, zeznał w Szczecinie, że powiązani z mafią mężczyźni powiedzieli mu, iż generał K. wziął za te tajne dokumenty od mafii 300 tys. zł.

Generał nie przyznał się do winy. Twierdzi, że wrobili go policjanci. Został zatrzymany 13 maja 2005 roku w swoim domu w podczęstochowskich Izbiskach. W areszcie przebywał ponad dwa lata.

Za niegodne policyjnego munduru czyny grozi mu do 12 lat więzienia.

Polecamy w wydaniu internetowym www.polskatimes.pl/ DziennikZachodni: Pani minister z przypadku przed komisją hazardową

d2huorm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2huorm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj