Były sekretarz PZPR zostanie pochowany na Powązkach. Jego pogrzeb wzbudza spore kontrowersje
Stanisław Kania, były I sekretarz PZPR, ma zostać pochowany na zaszczytnym miejscu na warszawskich Powązkach, m.in. obok Wojciecha Jaruzelskiego. Na pogrzeb wydały już zgodę władze miasta, ale z uwagi na przeszłość zmarłego, miejsce pochówku wciąż wzbudza spore kontrowersje.
Ten komunistyczny działacz pełnił funkcję I sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w latach 1980-81. Objął to stanowisko po Edwardzie Gierku, a następnie Kanię na stanowisku przywódcy partii komunistycznej zastąpił Wojciech Jaruzelski. Stanisław Kania zmarł 3 marca br. w Warszawie w wieku blisko 93 lat.
W najbliższy piątek zostanie on pochowany na warszawskich Powązkach. Z uwagi na wyjątkowy charakter tej nekropoli (są tam groby najbardziej zasłużonych postaci polskiej polityki, sztuki, nauki czy sportu) zgodę na pogrzeb w tym miejscu muszą wyrazić władze stolicy. Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski już taką zgodę wydał. Stanisław Kania ma być pochowany w pobliżu mogił żołnierzy I Armii Wojska Polskiego, a także niedaleko swych partyjnych towarzyszy: gen. Wojciecha Jaruzelskiego czy Józefa Oleksego.
I to właśnie miejsce pochówku wzbudza największe kontrowersje. Protestują przeciwko temu m. in. władze Instytutu Pamięci Narodowej czy środowiska kombatanckie. W przeciwieństwie bowiem do Jaruzelskiego czy Oleksego, Kania nie pełnił żadnych funkcji państwowych po upadku komunizmu w 1990 r. Co więcej, jako działacz partyjny, nadzorował on cały aparat bezpieczeństwa i represji wobec opozycji.
- To decyzja niezrozumiała i szokująca – na łamach "Rzeczpospolitej" oburza się Jerzy Bukowski z krakowskiego Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych, który od lat zabiega o dekomunizację Powązek. – Wygląda na to, że prezydent Rafał Trzaskowski tworzy nową Aleję Zasłużonych dla komunistów. Pogrzeb Jaruzelskiego też był szokiem, ale w III RP był prezydentem. Oleksy to były premier. A kim Kania był w wolnej Polsce? To skandal, że stanowisko I sekretarza KC PZPR i członka Politbiura predestynuje w III RP do specjalnego traktowania – dodaje Bukowski.
Pogrzeb Stanisława Kani ma się odbyć w 13 marca o godz. 11.
Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl