Trwa ładowanie...
d1b5k7f

Były pracownik TVP usłyszał zarzuty. Miał być zamieszany w propagowanie faszyzmu

Świdnicka prokuratura postawiła zarzuty trzynastu osobom, które miały dopuścić się propagowania faszystowskiego ustroju państwa i nawoływania do nienawiści na tle rasowym. Wśród nich znajduje się były pracownik TVP Grzegorz S., pełniący niegdyś też funkcję prezesa Radia Gdańsk.
Share
Były pracownik TVP usłyszał zarzuty dotyczące propagowania faszyzmu
Były pracownik TVP usłyszał zarzuty dotyczące propagowania faszyzmuŹródło: East News
d1b5k7f

Śledztwo w sprawie prowadzone jest od 21 kwietnia 2018 roku. Miała wtedy miejsce akcja funkcjonariuszy policji i ABW, dzięki której nie doszło do międzynarodowego koncertu w Dzierżoniowie z okazji urodzin Adolfa Hitlera.

Zarzuty dotyczące publicznego propagowania faszyzmu i nawoływania do nienawiści rasowej usłyszały wówczas tylko dwie osoby. Ostatecznie po dwóch latach śledztwa lista podejrzanych kilka tygodni rozszerzyła się do 13. Wśród nich jest m.in. właśnie Grzegorz S., były prezes publicznego Radia Gdańsk, pracujący jeszcze do niedawna w TVP - ustaliła "Gazeta Wyborcza".

- Podczas przeszukania w jego mieszkaniu zabezpieczonych zostało kilkaset sztuk okładek płyt zespołów odwołujących się do rasizmu, gloryfikujących nazizm i wzywających do nienawiści na tle narodowościowym - powiedziała w rozmowie z dziennikiem osoba biorąca udział w śledztwie, która rozpracowywała polskich neonazistów.

d1b5k7f

Zobacz także: Łukasz Szumowski podaje się do dymisji. Minister zdrowia tłumaczy swoją decyzję

Były pracownik TVP z zarzutami. Miał propagować faszyzm

W propagowaniu faszystowskich poglądów od lat uczestniczyć miała także żona Grzegorza S. Wspólnie rozprowadzali przez internet płyty z rasistowskim rockiem, brali też udział w ich produkcji. Doniesienia potwierdzili biegli z zakresu lingwistyki kryminalistycznej poznańskiego Instytutu Ekspertyz Kryminalistycznych "Analityks".

d1b5k7f

Grzegorz S. w przeszłości był m.in. radnym z ramienia Ligi Polskich Rodzin. Dwa lata temu został także powołany na prezesa Radia Gdańsk. Jego kandydaturę poparli wówczas politycy PiS Jacek Śniadek i Marcin Horała. Prezesem rozgłośni nie był jednak długo - ze względu na rozgłos, jaki uzyskała jego nominacja, sam już po kilku godzinach złożył dymisję.

Po szybkim odejściu z Radia Gdańsk Grzegorz S. wciąż pozostawał jednak pracownikiem TVP. W 2019 roku podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego był kierownikiem Telewizyjnego Centrum Wyborczego. Władze Telewizji Publicznej, odpowiadając na zapytanie "Gazety Wyborczej", poinformowały, że nie jest już on na liście zatrudnionych osób w TVP Gdańsk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1b5k7f

Podziel się opinią

Share
d1b5k7f
d1b5k7f
Więcej tematów