Trwa ładowanie...
d22nsrc
d22nsrc
solidarność

Były milicjant znęcał się nad rodziną działacza "S"?

O wielokrotne znęcanie się nad rodziną poszukiwanego działacza "Solidarności" z Torunia oskarżył IPN byłego funkcjonariusza MO i SB.
Share
d22nsrc

Zbigniew B. został oskarżony o to, że w trakcie poszukiwania w 1982 roku ukrywającego się Zbigniewa S. uczestniczył w około 50 rewizjach dokonanych w mieszkaniu opozycjonisty i jego rodziny. Wykonując związane z tym czynności służbowe posunął się do przemocy fizycznej i znieważania żony i dwójki dzieci poszukiwanego mężczyzny - poinformował prokurator Maciej Schulz z oddziału IPN w Gdańsku.

Zbigniew B. w 1982 roku pełnił początkowo służbę w wydziale kryminalnym Milicji Obywatelskiej, a następnie przeszedł do Wydziału II - Służby Bezpieczeństwa Komendy Wojewódzkiej MO w Toruniu.

W czasie przeszukań dokonywanych w dzień i w nocy znęcał się fizycznie i psychicznie nad Anną S., Przemysławem S., Marleną S.- W. Funkcjonariusz popychał domowników, uderzał w głowę, kopał w okolice nóg i nerek oraz używał wobec nich wulgarnych i obelżywych słów, groził, straszył, wyrzucał rzeczy na podłogę i demolował mieszkanie w celu uzyskania informacji o miejscu pobytu Zbigniewa S. - powiedział prokurator Schulz.

Poszukiwany działacz NSZZ "Solidarność" był na liście osób przeznaczonych do internowania 13 grudnia 1981 roku, ale w porę zdołał się ukryć. Podejrzany o prześladowanie jego rodziny funkcjonariusz nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw.

d22nsrc

Podziel się opinią

Share
d22nsrc
d22nsrc
Więcej tematów