Trwa ładowanie...
d3kbkcr
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Byli szefowie ABW: nie było działań niezgodnych z prawem

• Szefowie ABW za rządów PO: nie było inwigilacji dziennikarzy
• "Dziennikarze jako grupa zawodowa nie stanowili celu działań"
• "Nie rozpracowywano dziennikarzy w związku z ich pracą"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Byli szefowie ABW: nie było działań niezgodnych z prawem
(WP, Fot: Andrzej Hulimka)
d3kbkcr

Byli szefowie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego za rządów Platformy Obywatelskiej gen. Krzysztof Bondaryk i gen. Dariusz Łuczak oświadczyli, że ABW nie prowadziła w tym czasie działań niezgodnych z prawem.

"ABW nie prowadziła w tym czasie jakichkolwiek działań niezgodnych z obowiązującym prawem, w tym nie prowadziła inwigilacji środowiska dziennikarskiego" - podkreślili w oświadczeniu.

"Wszystkie działania operacyjno-rozpoznawcze i dochodzeniowo-śledcze ABW w tym czasie były prowadzone zgodnie z obowiązującym prawem" - zapewnili. "Nikt nie był nielegalnie podsłuchiwany" - napisali generałowie, przypominając, że działania te nadzorowały prokuratury, Prokurator Generalny i warszawski sąd okręgowy.

d3kbkcr

Bondaryk i Łuczak podkreślili, że dziennikarze jako grupa zawodowa nigdy nie stanowili celu działań Agencji. Nie podejmowano żadnych czynności, w ramach których dziennikarze byliby celem czynności podejmowanych z naruszeniem prawa - dodali. W szczególności nie było "podsłuchiwania, obserwowania, inwigilacji z użyciem prowokacji i podstępu".

"Nie rozpracowywano dziennikarzy w związku z ich pracą zawodową, ujawnianymi nieprawidłowościami i przestępstwami, kontaktami z ich źródłami informacji" - podkreślili.

B. szefowie ABW wyjaśnili, że działania Agenci były skierowane na realizację ustawowych zadań i ściganie sprawców konkretnych przestępstw - m.in. szpiegostwa, terroryzmu, korupcji, powoływania się na wpływy i ujawnienia niejawnych dokumentów państwowych.

Minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński podał, że podczas rządów PO ABW prowadziła działania operacyjno-rozpoznawcze wobec 48 dziennikarzy, a CBA wobec siedmiu. Trzech z nich było w zainteresowaniu obu służb.

d3kbkcr

Podziel się opinią

Share

d3kbkcr

d3kbkcr
Więcej tematów