Trwa ładowanie...

Byli opozycjoniści będą dostawać 400 złotych. Duda podpisał nowelizację ustawy

Ustawa przewidująca comiesięczne świadczenia dla działaczy antykomunistycznej opozycji i osób represjonowanych w czasie PRL została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ma wejść w życie 31 sierpnia.

Share
Byli opozycjoniści będą dostawać 400 złotych. Duda podpisał nowelizację ustawyŹródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
d1wpdlc

Zgodnie z nowelizacją osoby represjonowane i działacze antykomunistyczni mają otrzymywać 402,72 zł bezterminowo i bez względu na dochód. Poza tym ustawa po zmianach przewiduje też udzielanie pomocy okresowej, która ma służyć zaspokojeniu "potrzeb bytowych i ochrony zdrowia w przypadku długotrwałej choroby powodującej wzrost kosztów utrzymania, zakupu leków, środków opatrunkowych oraz dojazdów do podmiotów leczniczych na zabiegi medyczne i rehabilitacyjne". Czasowe dofinansowanie może być przekazywane nawet przez pół roku i ma wynosić 100 proc. najniższej emerytury.

Wedle nowelizacji ma też powstać Rada do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych, której członkowie będą opiniować wnioski o świadczenia i doradzać, kiedy wystąpią niejasności jeśli chodzi o przydzielenie pieniędzy. Podpisana przez Andrzeja Dudę ustawa zmienia też definicję osoby represjonowanej, obejmując nią osoby represjonowane w okresie od dnia 1 stycznia 1956 r. do dnia 31 lipca 1990 r. (wcześniej mieściły się w niej osoby poddane represjom przed 4 czerwca 1989 r.)

d1wpdlc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wpdlc
Więcej tematów