PolskaByła już I, II, III i IV - teraz będzie Zwierzpospolita

Była już I, II, III i IV - teraz będzie Zwierzpospolita

"Zwierzpospolita Polska" to tytuł wystawy fotograficznej, którą można oglądać na wrocławskim Rynku. Jest to plenerowa ekspozycja wielkoformatowych fotografii prezentujących dziką przyrodę Polski. Zdjęcia można będzie oglądać przez miesiąc.

Organizatorem wystawy jest Fundacja Dzika Polska, a autorem większości zdjęć polski fotograf i przyrodnik Artur Tabor.

Wystawa "Zwierzpospolita Polska" składa się z ponad 50 fotografii powiększonych do rozmiarów 150x100 cm. Zdecydowana większość zdjęć prezentuje przedstawicieli polskiej fauny, wśród nich wilka, niedźwiedzia, żubra i jeża, którego portret na tle zachodzącego słońca stał się symbolem wystawy. Każde ze zdjęć opatrzone jest merytorycznym opisem w języku polskim i angielskim. Dodatkowo fotografiom towarzyszy 10 plansz informacyjno-edukacyjnych, z których dowiedzieć się można, w jaki sposób chroniona jest przyroda w Polsce oraz co jej zagraża. We Wrocławiu specjalna plansza poświęcona będzie prezentacji programu Natura 2000 na terenie województwa dolnośląskiego.

- Nadrzędnym celem Fundacji Dzika Polska jest ochrona i odtwarzanie różnorodności przyrodniczej Europy, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Polski. Nasza wystawa służy realizacji tego celu - powiedział Radosław Sawicki, wiceprezes fundacji i koordynator projektu "Zwierzpospolita Polska".

Zauważył, że w porównaniu z Europą Zachodnią mamy ogromne bogactwo dzikiej przyrody, mnogość unikatowych ekosystemów i gatunków. - Wystawa pokazuje fragment tego bogactwa. Chcemy, aby ludzie poznali otaczającą nas przyrodę. Wówczas w pełni zrozumieją ideę i sens jej ochrony. A tylko dzięki poparciu i zaangażowaniu społeczeństwa możliwa jest skuteczna ochrona przyrody - przekonywał Sawicki.

Wcześniej wystawa, pod anglojęzycznym tytułem "Wild Poland. Natural heritage of Europe", prezentowana była w Dublinie w 2008 r. i Londynie rok później. Na Wyspach Brytyjskich obejrzało ją łącznie ok. 1,5 mln osób. Londyńska edycja wystawy włączona została do programu "Polska!Year", nad którym patronat honorowy objęła królowa brytyjska Elżbieta II.

Wystawa prezentowana na wrocławskim Rynku adresowana jest do polskiej publiczności i zostanie zaprezentowana jeszcze w innych polskich miastach. Później pojedzie do Brukseli.

Wystawa została zorganizowana dzięki wsparciu finansowemu z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Źródło artykułu:PAP
kulturawrocławnatura

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)