Był plan prywatyzacji części mediów publicznych
Zachowane notatki z prac zespołu
przygotowującego pierwotną wersję projektu noweli o rtv świadczą o
tym, że istniał nie do końca jasny plan częściowej prywatyzacji
mediów publicznych - ocenił w środę przed komisją śledczą członek
Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jarosław Sellin.
Chodzi o notatki ujawnione przez Sellina przed komisją śledczą we wtorek. Sporządził je wicedyrektor Biura KRRiT Jarosław Firlej. W środę powrócił do nich Jan Rokita (PO). Sellin pytany przez niego przyznał, że notatki te mogą być "pisanym dowodem, że bardzo poważnie traktowano plany częściowej prywatyzacji mediów publicznych".
Rokita wskazywał, że w notatkach już znalazł się postulat rezygnacji z enumeratywnego wyliczenia kanałów TVP, co może prowadzić do pośredniej prywatyzacji jednego z nich.
"Należy określić zasady wydzielenia z mediów publicznych nowych przedsiębiorców zarówno w celu realizacji misji jak i ze względów ekonomicznych. Trzeba też określić zasady wchodzenia spółek mediów publicznych do innych spółek" - zacytował poseł inny fragment tych notatek.
Sellin powiedział, że jeśli chodzi o drugi postulat, to mogła to być próba umożliwienia TVP wchodzenia w spółki prywatne. W 1999 roku bowiem ówczesny minister skarbu sprzeciwił się utworzeniu przez telewizję publiczną z firmą prywatną platformy cyfrowej.
Jeśli chodzi zaś o możliwość "wydzielania z mediów publicznych nowych przedsiębiorców" to był to - zdaniem Sellina - wstęp do zawartej w projekcie noweli o rtv koncepcji wydzielania z TVP ośrodków regionalnych w odrębną spółkę, zależną od TVP - Polska Telewizja Regionalna (PTR). Członek KRRiT uważa, że takie wyodrębnienie może w krótkim czasie umożliwić przedstawienie uzasadnienia, że prywatyzacja jest konieczna.