Trwa ładowanie...
usa
02-03-2006 17:40

Bush wiedział, jaką groźbę stanowi Katrina

Jak się okazuje z nowo ujawnionego nagrania
wideo, prezydent George Bush został ostrzeżony na dzień przed
huraganem Katrina, jak poważne stwarza on zagrożenie dla Nowego
Orleanu i wybrzeża Zatoki Meksykańskiej.

Bush wiedział, jaką groźbę stanowi KatrinaŹródło: AFP
d1mly3a
d1mly3a

Na taśmie wyemitowanej w środę wieczorem w telewizji w USA pokazano fragmenty telekonferencji, jaką Bush odbył ze swego rancza w Crawford w Teksasie z przedstawicielami władz stanowych w niedzielę 28 sierpnia ubiegłego roku, czyli w przeddzień uderzenia huraganu.

Następnego dnia żywioł spowodował przerwanie wałów przeciwpowodziowych w Nowym Orleanie, co wywołało katastrofalną powódź. 80 procent miasta znalazło się pod wodą, ponad tysiąc osób zginęło.

Na telekonferencji widać, jak prezydent zapewnia notabli ze stanu Luizjana i z Nowego Orleanu, że rząd federalny "jest w pełni przygotowany", aby udzielić im wszelkiej niezbędnej pomocy.

d1mly3a

Pomoc od rządu jednak nadeszła z opóźnieniem, a bałagan i spory kompetencyjne między agencjami federalnymi dodatkowo spowolniły działania administracji.

Szef Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA) Michael Brown nie konsultował się w czasie kataklizmu z ministrem bezpieczeństwa kraju Michaelem Chertoffem, któremu formalnie podlegał. Brown podał się potem do dymisji. Sam Bush zareagował na powódź w Nowym Orleanie dopiero w dzień później.

W zeszłym tygodniu rząd wydał samokrytyczny raport na temat reakcji na Katrinę, zawierający 125 zaleceń mających poprawić przyszłą jego gotowość na wypadek innych klęsk żywiołowych.

Tomasz Zalewski

d1mly3a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mly3a
Więcej tematów