Trwa ładowanie...
pogoda
17-02-2014 23:37

Burze w Polsce już w lutym? To już się stało

Burze w Polsce zimą są zjawiskiem niemal tak samo rzadkim jak opady śniegu latem. Choć historia zna takie przypadki, za każdym razem należy do nich podchodzić jak do sytuacji absolutnie wyjątkowych. Z tym większym zdziwieniem należy przyjąć to, co w weekend wydarzyło się w województwie lubuskim. Czytelnik zapewne już się domyśla, że pojawił się tam epizod burzowy.

Burze w Polsce już w lutym? To już się stałoŹródło: PAP, fot: Mao Hong/Phooshot
d49vvej
d49vvej

W Polsce jesteśmy przyzwyczajeni do wyładowań atmosferycznych przede wszystkim w okresie późnowiosennym i letnim. Pierwsze burze zwykle pojawiają się w okolicach kwietnia, tymczasem już drugi rok z rzędu pierwsze uderzenia pojawiły się w lutym. Zimą burze zdarzają się jednak w Polsce stosunkowo rzadko z prozaicznego powodu. Powstają one bowiem ze zderzenia ciepłych i zimnych mas powietrza. A o te zimą trudno. Tym razem jest jednak nieco inaczej.

Pierwsze burze niemal zawsze pojawiają się w zachodniej części kraju i podobnie było już w roku 2013, kiedy 5 lutego błyskawicę zobaczyli zdziwieni zapewne mieszkańcy województwa lubuskiego. W tym samym regionie błyskawica uderzyła także w tym roku. W niedzielę po godzinie 15 Polska stała się celem uderzenia pierwszej odnotowanej błyskawicy. "Szczęśliwcem" stały się okolice Rzepina.

Co oznacza burza w Polsce w lutym? W sumie niewiele, poza tym, że jest to zjawisko rzadkie. Historia zna przypadki, w których uderzenia piorunów pojawiły się nawet w styczniu, co jest już zupełnie dziwne. Najczęściej burze pojawiają się w Polsce w okresie od kwietnia do października, największą częstotliwość przyjmując w lipcu i sierpniu, kiedy w jakimś miejscu Polski pojawiają się niemal codziennie. W pozostałych miesiącach są ciekawostką.

Na świecie w ciągu jednym sekundy mamy do czynienia z około 1800 burzami i 100 wyładowaniami atmosferycznymi. Jak w ogóle powstają? O tym w poniższej infografice.

d49vvej

Dlaczego burze się świecą? Jest to związane z nagłym, intensywnym przepływem prądu, który nagrzewa powietrze w miejscu swojego wystąpienia do bardzo wysokiej temperatury. Huk jest z kolei spowodowany tym, że skokowo wzrasta ciśnienie powietrza, co powoduje powstanie fali dźwiękowej, które ludzkie oko słyszy jako grzmot.

Nieważne, czy burza jest zimowa czy letnia. Jej wystąpienie zawsze wiąże się z pewnym niebezpieczeństwem. Stąd też należy zachować pełne środki ostrożności, w miarę możliwości uciekać do zamkniętych pomieszczeń, nie używać urządzeń elektrycznych i akwenów. Nie wolno także chować się pod wolno stojące drzewa, ani też inne pionowe obiekty.

Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">

d49vvej
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49vvej
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj