Trwa ładowanie...
d2u41gd

Burza we Włoszech po ujawnieniu zarobków kierownictwa telewizji publicznej RAI

• Włoska telewizja RAI ujawniła zarobki 94 osób ze swego kierownictwa
• Łącznie ich pensje przekraczają 200 tys. euro rocznie
• Zarobki zostały upublicznione w ramach operacji przejrzystości wprowadzonej przez nadawcę
• Najwyższa pensja wynosi 650 tys. euro
• Oburzenie wywołała wiadomość, że ponad 200 tys. euro otrzymują niektórzy byli menedżerowie, którzy nie zajmują już żadnych kierowniczych stanowisk
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Burza we Włoszech po ujawnieniu zarobków kierownictwa telewizji publicznej RAI
(AFP, Fot: DOMINICK REUTER)
d2u41gd

Bardzo wysokie zarobki, ogłoszone po raz pierwszy po latach polemik i zapowiedzi, wywołały duże poruszenie opinii publicznej i ożywioną dyskusję.

Szefowie RAI wyjaśnili, że najwyższe honoraria otrzymuje zaledwie 0,7 proc. spośród wszystkich 13 tys. zatrudnionych.

Na ogłoszonej liście nie ma nazwisk największych gwiazd telewizji. Ich przychodów nie ujawniono.

d2u41gd

Najwięcej, 650 tys. euro rocznie, otrzymuje dyrektor generalny firmy Antonio Campo Dall'Orto. Prawie 400 tys. euro wynosi pensja szefa reklamy Antonio Marano.

Mauro Mazza z redakcji Rai Vaticano, zajmującej się wszystkimi transmisjami z uroczystości w Watykanie i z papieskich pielgrzymek otrzymuje rocznie 340 tys. euro. O 20 tys. euro mniejsza jest pensja szefa programów informacyjnych w RAI Uno Mario Orfeo.

Antonio Di Bella, kierujący stacją RAI News, zarabia 308 tys. euro.

Na tym tle stosunkowo niską pensję ma prezes RAI Monica Maggioni: 270 tys. euro. Więcej niż ona, bo po 300 tys. euro otrzymują dyrektorki drugiego i trzeciego kanału telewizyjnego. Tyle samo dostaje szef działu kadr i organizacji pracy.

d2u41gd

Wśród korespondentów zagranicznych jedną z najwyższych pensji ma stały wysłannik radia i telewizji RAI na Bliskim Wschodzie Piero Marrazzo.

Oburzenie i protesty wywołała wiadomość, że pensje przekraczające 200 tys. euro mają niektórzy byli menedżerowie, którzy obecnie nie zajmują już żadnych kierowniczych stanowisk. Zapewniono, że sytuacja ta jest obecnie wyjaśniana.

Kierownictwo RAI podkreśla, że ta transparentność jest obowiązkiem publicznego nadawcy i, jak stwierdziła prezes Monica Maggioni, "wypełnieniem misji" oraz wyrazem odpowiedzialności.

Wielu polityków opowiedziało się zaś za wprowadzeniem także i tam nieprzekraczalnego pułapu zarobków, na przykład na poziomie 240 tys. euro rocznie, jaki obowiązuje w administracji państwowej.

d2u41gd

Prężnie działająca we Włoszech organizacja obrony praw konsumentów Codacons zapowiedziała złożenie doniesienia odpowiednikowi Najwyższej Izby Kontroli, czyli w Trybunale Obrachunkowym.

- Zarobki w wysokości 200-300 tys. euro to jest skandal - oświadczył prezes organizacji Carlo Rienzi. Najbardziej oburza go fakt, że liczna grupa byłych dyrektorów i szefów anten "opłacana jest za to, żeby nie pracować".

- To hańba narodowa - dodał Rienzi. Jak powiedział, zażąda wyjaśnień, czy na te wszystkie pensje przeznaczane są pieniądze z abonamentu.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

d2u41gd

Podziel się opinią

Share

d2u41gd

d2u41gd
Więcej tematów