Trwa ładowanie...
d2nz776

Burza w diecezji kaliskiej. Watykan wysyła z wizytacją abp. Stanisława Gądeckiego

Jak donoszą media, biskup Edward Janiak miał chronić kleryka zainteresowanego nieletnimi chłopcami. W związku z tym Watykan wysyła z wizytacją apostolską abp. Stanisława Gądeckiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Burza w diecezji kaliskiej. Watykan wysyła z wizytacją apostolską abp. Stanisława Gądeckiego.
Burza w diecezji kaliskiej. Watykan wysyła z wizytacją apostolską abp. Stanisława Gądeckiego. (PAP)
d2nz776

O sprawie informuje "Gazeta Wyborcza". W rozmowie z dziennikiem Mateusz Łątkowski, adwokat specjalizujący się w prawie kościelnym, powiedział, że celem wizytacji apostolskiej będzie sprawdzenie, "jak funkcjonuje kościelna instytucja, jak sprawowany jest nadzór, czy przestrzegane są procedury".

Na ten moment wytyczne, jakie z Watykanu dostał abp Stanisław Gądecki, nie są znane, a prawo kościelne nie precyzuje, w jaki sposób powinna przebiegać taka wizytacja. "Podejrzewam jednak, że arcybiskup przeprowadzi ją osobiście" - podkreślił adwokat.

Jak zaznacza "Gazeta Wyborcza", kontrola w seminarium "niemal na pewno" ma związek z wydarzeniami sprzed kilku lat, o których zaledwie dwa tygodnie temu poinformował redaktor naczelny katolickiej "Więzi".

d2nz776

Zobacz wideo: "Arogancja, to nie było potrzebne". Ryszard Czarnecki o słowach Zbigniewa Bońka po wyborach

Zbigniew Nosowski opisał historię jednego z kleryków, który usunięty został z seminarium we Wrocławiu z powodu "zachowań homoseksualnych". Przyjęto go do seminarium w Kaliszu, ponieważ nalegał na to kaliski biskup Edward Janiak.

Jak dowiedział się rektor seminarium ks. Piotr Górski, policja znalazła w komputerze kleryka zdjęcia i filmy pornograficzne, a na części z nich były osoby nieletnie. Co więcej, okazało się, że biskup Janiak dobrze zna sprawę.

d2nz776

Mimo że rektor chciał usunąć kleryka z seminarium, to biskup nie wyraził na to zgody. Ponadto kazał przygotowywać go do święceń na diakona. Jednak rodzice uczniów z gimnazjum w Pleszewie w porę zainterweniowali.

Donieśli bowiem, że kleryk pracujący jako katecheta zaprasza ich dzieci do siebie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Gazeta Wyborcza

d2nz776

Podziel się opinią

Share

d2nz776

d2nz776
Więcej tematów