Burza po nagrodzie "Człowieka Roku" dla premier Szydło. Większość zapomniała o drobnym szczególe

Po tym, jak laureatką nagrody Forum Ekonomicznego w Krynicy została premier Beata Szydło, na polskiej lewicy pojawiła się fala negatywnych komentarzy. Politycy i publicyści sugerują, że wyróżnienie pochodzi z politycznego nadania i nie jest obiektywne. Czy kapituła przyznająca "Człowieka Roku" faktycznie zdominowana jest przez prawicę? Otóż nie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premier Beata Szydło odbiera nagrodę "Człowieka Roku". - Jest to szczególny moment, bo gdyby podliczyć głosy Mateusza Morawieckiego i moje, to rozbiliśmy bank - powiedziała.
Premier Beata Szydło odbiera nagrodę "Człowieka Roku". - Jest to szczególny moment, bo gdyby podliczyć głosy Mateusza Morawieckiego i moje, to rozbiliśmy bank - powiedziała. (PAP, Fot: Grzegorz Momot)
WP

W ostatnich dniach przed rozpoczęciem forum, w mediach krążyła informacja, że faworytem do otrzymania nagrody jest wicepremier Mateusz Morawiecki. Przecieki okazały się jednak niezgodne z prawdą, a prof. Mariusz Andrzejewski z katedry rachunkowości finansowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie wygłosił laudację na cześć Beaty Szydło. Członek rady nadzorczej kontrolowanego przez skarb państwa banku PKO BP przekonywał, że "nagroda należy się osobie, która realnie uprawia gospodarkę".

- Przy tej okazji brawa za program 500+. Chcę też wspomnieć o programie Mieszkanie+, ale są też inne osiągnięcia jak na przykład odbudowa przemysłu samochodowego, zbrojeniowego, czy działania na rzecz odbudowy przemysłu stoczniowego. To wszystko działania w dziedzinie gospodarki realnej - powiedział prof. Andrzejewski gratulując polskiej premier.

Tusk, Kwaśniewski, Komorowski

WP

W zeszłym roku nagrodę Forum Ekonomicznego w Krynicy dostał premier Węgier – Victor Orban, a nagrodę wręczała mu właśnie Beata Szydło. Za czasu rządów Prawa i Sprawiedliwości i rok 2015, "Człowiekiem Roku" wyróżniony został też prezes tej partii Jarosław Kaczyński. A kim byli wcześniejsi laureaci? To m.in. europoseł Platformy Obywatelskiej Janusz Lewandowski, premier Słowacji i lider lewicowej partii SMER Robert Fico, czy były prezydent RP Bronisław Komorowski. Wyróżnień bazujących na sympatiach politycznych nie sposób nie doszukać się również we wcześniejszych latach. Premierzy Donald Tusk i Jerzy Buzek oraz prezydenci Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa również byli swego czasu laureatami tej samej nagrody.

WP

Co ciekawe, w wieloletniej historii Forum Ekonomicznego tylko raz nagrodzona została kobieta. Na osiemnaście edycji, tylko w 1999 roku Hanna Gronkiewicz-Waltz wyróżniona została ex aequo z ówczesnym premierem Ukrainy Wiktorem Juszczenko. Obecna prezydent Warszawy i wieloletnia polityk Platformy Obywatelskiej była więc przez lata jedyną kobietą w tym gronie.

WP

FOTO: Laureaci nagrody "Człowiek Roku"

forum-ekonomiczne.pl
Podziel się
WP

W 2017 roku wśród nominowanych do nagrody byli: Mateusz Morawiecki, prof. Adam Strzembosz, były I prezes Sądu Najwyższego, który zaangażował się w obronę Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego. Na liście mogliśmy znaleźć również Juri Ratasa (premiera Estonii), Sauliusa Skvernelisa (premiera Łotwy), gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego (prezesa Związku Powstańców Warszawskich) i Janusza Filipiaka (prezesa zarządu Comarchu).

Głosowanie nad wyborem laureata nagrody jest tajne. Oznacza to, że członkowie kapituły nie wiedzą, jak głosują inni. W jej skład wchodzą 33 osoby z bardzo różnych środowisk i o różnych sympatiach politycznych. W tym roku byli to m.in. Piotr Gliński, Aleksander Kwaśniewski, Rafał Trzaskowski, Marek Kuchciński, Jerzy Meysztowicz, Abp Marek Jędraszewski, ale też publicyści, np. Paweł Lisicki, Jacek Karnowski czy Bogusław Chrabota.

Czytaj także: "Chcemy mieć gaz wyłącznie spoza Rosji". Prezes PGNiG zdradza strategię

WP
WP
WP