ŚwiatBundestag sprzeciwi się roszczeniom wobec Polski

Bundestag sprzeciwi się roszczeniom wobec Polski

Niemiecka koalicja rządowa SPD i Zieloni dąży do uchwalenia przez Bundestag rezolucji wyrażającej sprzeciw wobec wysuwania pod adresem Polski roszczeń odszkodowawczych.

W najbliższych tygodniach wniesiemy pod obrady parlamentu projekt rezolucji, w której zakwestionujemy polityczną zasadność takich roszczeń, jak również działalność "Pruskiego Powiernictwa" - powiedziała w Berlinie wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego SPD, Angelica Schwall-Dueren.

Chcemy pokazać, że problem odszkodowań forsują jedynie siły "wiecznie wczorajsze" - dodała.

Posłanka SPD uczestniczyła w zorganizowanej przez Fundację im. Friedricha Eberta konferencji dotyczącej polsko-niemieckich stosunków po rozszerzeniu Unii Europejskiej.

W czasie dyskusji Schwall-Dueren przypomniała stanowisko kanclerza Gerharda Schroedera, zaprezentowane 1 sierpnia w Warszawie podczas uroczystości 60. rocznicy Powstania Warszawskiego. Kanclerz zapewnił wówczas, że rząd nie będzie popierał roszczeń wobec Polski i że będzie reprezentować w razie potrzeby takie stanowisko przed międzynarodowymi trybunałami.

Deputowana SPD wyjaśniła, że rząd RFN nie może zakazać obywatelom składania pozwów. Dodała, że rząd nie zamierza też wyjść naprzeciw żądaniom szefowej Związku Wypędzonych Eriki Steinbach i wypłacić osobom wysiedlonym odszkodowań z budżetu niemieckiego. Byłoby to równoznaczne z politycznym uznaniem roszczeń - zauważyła.

Steinbach określiła podczas sobotniego "Dnia stron ojczystych" problem odszkodowań jako wewnętrzny problem niemiecki i wezwała rząd w Berlinie do jak najszybszego uregulowania tej kwestii.

Schwall-Dueren podkreśliła, że "Pruskie Powiernictwo" jest instytucją prywatną, której nie popierają ani parlament, ani też większość politycznych partii. Mamy nadzieję, że polska opinia publiczna oraz polskie media dostrzegają to - dodała.

Kierowana przez Rudiego Pawelkę organizacja zbiera informacje o majątkach utraconych przez Niemców po II wojnie światowej. Powiernictwo zamierza starać się o zwrot tych majątków w sądach polskich i międzynarodowych.

Polska senator Dorota Simonides jest natomiast zdania, że to rząd niemiecki powinien zaspokoić roszczenia zgłaszane przez niemieckich wypędzonych. Precedensem było - jej zdaniem - niedawne orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, nakazujące Polsce wypłacenie odszkodowań obywatelom polskim przesiedlonym ze Wschodu.

Simonides zwróciła uwagę na niepokój, jaki wzbudzają w Polsce niemieckie roszczenia. Rządy Polski i Niemiec powinny usiąść za stołem i przy pomocy prawników rozwiązać raz na zawsze ten problem - powiedziała senator.

Jacek Lepiarz

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)