Trwa ładowanie...

Bułgaria grozi wetem. "Potrzebujemy odstępstwa"

Bułgarski wicepremier Assen Wasilew twierdzi, że zawetuje unijne sankcje, związane z odcięciem się od naftowych zakupów z Rosji, jeśli jego państwo nie uzyska pozwolenia na odstępstwa. Bułgaria nie może zrezygnować zupełnie rosyjskich dostaw, bo podobnie jak kilka innych europejskich krajów, wciąż korzysta z naftowej infrastruktury z czasów sowieckich.

Assen Wasilew, wicepremier Bułgarii, domaga się włączenia  Bułgarii do krajów, których dotyczą specjalne zasady wprowadzania sankcji naftowych wobec Rosji Assen Wasilew, wicepremier Bułgarii, domaga się włączenia Bułgarii do krajów, których dotyczą specjalne zasady wprowadzania sankcji naftowych wobec Rosji Źródło: PAP, fot: ALEXEI DANICHEV / KREMLIN POOL / SPUTNIK /
d1ho7fa
d1ho7fa

Nowy zestaw sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji, nad którym przywódcy państw będą debatować w poniedziałek, będzie trudny do zastosowania w krajach bez dostępu do morza. Komisja Europejska już w piątek zaproponowała zmiany do pierwotnie planowanego embarga na rosyjską ropę. Trzy kraje - Węgry, Słowacja i Czechy będą miały więcej czasu na przesunięcie dostaw energii.

Bułgaria nie znalazła się na tym wykazie. Wicepremier Vasilev na niedzielną informację o kolejnych planach Unii, związanych z zaostrzeniem naftowych sankcji zareagował wnioskiem o dołączenie jego kraju do państw, które korzystają z derogacji, czyli prawa odstępstwa.

d1ho7fa

Bułgaria spowalnia naftowe sankcje wobec Rosji. "Potrzebujemy odstępstwa"

Bułgaria również potrzebuje specjalnych praw, ponieważ jej jedyna rafineria Neftochim w czarnomorskim porcie Burgas musi przejść modernizację. Należący do rosyjskiego Łukoilu zakład jest dominującym dostawcą paliwa na bałkańskim rynku. Potrzebne są nowe instalacje odsiarczania, bo tylko wtedy rafineria będzie mogła przestawić się na przetwarzanie ropy od innych dostawców.

Jak informuje Reuters, Wasilew postawił sprawę stanowczo. - Nasze stanowisko jest bardzo jasne. Jeśli będzie derogacja dla niektórych krajów, chcemy również uzyskać derogację - powiedział polityk krajowej telewizji BNT.

Dodał, że brak zwolnienia stanowiłby poważne zagrożenie dla środowiska w regionie Burgas, albo też zmusiłby rafinerię do zmniejszenia przerobu, co doprowadziłoby do deficytu i dalszego wzrostu cen paliw.

Koniec z dostawami gazu z Rosji. Wicepremier uspokaja

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ho7fa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d1ho7fa
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj