Bułgaria otrzyma pomoc w związku z kryzysem z uchodźcami z Syrii
Wysoki komisarz ONZ ds. uchodźców Antonio Guterres i unijna komisarz ds. pomocy humanitarnej Kristalina Georgiewa zapewnili podczas wizyty w Sofii, że Bułgaria otrzyma pomoc, by mogła przezwyciężyć kryzys z uchodźcami syryjskimi.
W przyszłym tygodniu Bułgaria otrzyma środki finansowe, które przyznała Komisja Europejska - zapowiedziała Georgiewa. Według władz bułgarskich chodzi o 5,6 mln euro. W następnym tygodniu ONZ wyśle ekipę techniczną, której zadaniem będzie pomoc bułgarskiej agencji ds. uchodźców w uproszczeniu i przyśpieszeniu procedury nadania imigrantom statusu uchodźców - dodał Guterres.
Georgiewa i Guterres, którzy przebywają w Bułgarii na zaproszenie wicepremiera i szefa MSW Cwetlina Jowczewa, odwiedzili jeden z ośrodków w Sofii, w którym umieszczeni zostali uchodźcy z Bliskiego Wschodu, główne Syryjczycy. Imigranci narzekali na trudne warunki i przeludnienie, lecz głównym żądaniem, z którym zwrócili się do komisarza ONZ, było przyśpieszenie procedury nadania im statusu uchodźców. Procedura ta obecnie trwa klika miesięcy.
Załatwienie dokumentów pozwoli im na wyjazd do innych unijnych państw. Według władz bułgarskich ponad 80 proc. imigrantów przybyło tu wyłącznie dla zalegalizowania swego pobytu w UE i wyjazdu dalej na zachód.
- Społeczeństwo syryjskie cierpi i zasługuje na nasze poparcie - powiedział Guterres, podkreślając, że liczba uchodźców z Syrii wynosi już 2,4 mln. - W tym kontekście solidarność Europy jest bardzo ważna, ważne jest, by państwa europejskie utrzymały otwarte granice - podkreślił. Przestrzegł również przed podnoszącą się falą ksenofobii i podkreślił dużą rolę mediów dla stworzenia poczucia tolerancji w społeczeństwie.
Na konferencji prasowej z Guterresem premier Płamen Oreszarski zaznaczył, że władze nasiliły kontrolę graniczną, by nie dopuścić do przekroczenia granicy przez "osoby o wątpliwych motywach przebywania w Bułgarii".
Budowanie ogrodzenia na granicy z Turcją ma na celu nie wstrzymanie oczekujących pomocy ludzi, lecz umocnienia zewnętrznej granicy UE, do czego Bułgaria jest zobowiązana jako członek UE - mówił wiceszef MSW Wasil Marinow.
Według przedstawionych przez MSW danych, w Bułgarii obecnie znajduje się 9 820 imigrantów, 8 tys. z nich zwróciło się o status uchodźcy. Na wydalenie czeka 400 Algierczyków, 300 Afgańczyków i kilkudziesięciu Irakijczyków.